Aktualności

04.12.2014

Relacja z wizyty w Parlamencie Europejskim

Biuro Poselskie posła do PE Bolesława Piechy zorganizowało dla grupy 55 osób z województwa śląskiego wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Wyjazd miał miejsce w dniach 23 – 27 listopada 2014r. Oprócz wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego, grupa wzięła udział w zamkniętym spotkaniu z posłem Bolesławem Piechą, na którym wysłuchała jego wykładu dotyczącego charakteru oraz organizacji pracy europosła.  Punktem kulminacyjnym wyjazdu był udział w niecodziennym posiedzeniu Europarlamentu oraz  wysłuchanie przemówienia papieża Franciszka wizytującego w tym właśnie dniu tą jedną z najważniejszych europejskich instytucji. Chwilę później uczestnicy wycieczki udali się wraz z posłem Bolesławem Piechą na wspólny obiad. Po obiedzie przyszła pora na zwiedzanie samego Strasburga, zarówno drogą pieszą jak i wodną.

Autokar z zaproszonymi uczestnikami wyruszył z Rybnika o godzinie 18:00 w niedzielę. W poniedziałek rano wszyscy dotarli do Baden-Baden, gdzie zgodnie z programem zwiedzali to turystyczne i malownicze miasto-uzdrowisko. Wszyscy uczestnicy po pełnej atrakcji podróży dotarli do docelowego hotelu w Offenburgu. Po zakwaterowaniu oraz rozpakowaniu się grupa udała się na kolację, która po tak długich wojażach smakowała wyśmienicie. Po kolacji wszyscy w dobrym nastroju udali się do pokoi na zasłużony odpoczynek, by solidnie móc przygotować się na kolejny dzień, na który zaplanowano równie intensywny program.

 

 

We wtorek 28 listopada 2014r., uczestnicy wycieczki udali się do siedziby Parlamentu Europejskiego. Budynek Parlamentu zachwyca swoją nowoczesną architekturą oraz przestrzenią. Po dość długim odczekiwaniu w korytarzach oraz przejściu zaostrzonych procedur bezpieczeństwa, dotarliśmy do przestronnej i klimatyzowanej sali wykładowej. Przedstawiciel Parlamentu Europejskiego przed wykładem posła Bolesława Piechy, przedstawił ciekawą prezentację opisującą wszelkie zależności pomiędzy poszczególnymi instytucjami UE, tj.: Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską. Wyjaśnił, iż sesje Parlamentu nadal odbywają się w starej siedzibie w Strasburgu, ponieważ formalnie nadal mieści się tu siedziba Unii Europejskiej. Na formalne przeniesienie siedziby nie zgadzają się Francuzi. Dlatego 12 razy w roku, niemal wszyscy pracownicy i parlamentarzyści przenoszą się do Strasburga, co stanowi niezwykle skomplikowaną
i kosztowną operację logistyczną. Odpowiadał  również na pytania dotyczące samej istoty Parlamentu Europejskiego oraz pełnionych przezeń funkcji.

 

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha w trakcie swojego wystąpienia opowiedział o zadaniach Parlamentu Europejskiego oraz jakie wyzwania czekały na niego po przyjeździe.

Grupa Śląska wzięła również udział w uroczystej sesji, która dla wielu osób była głównym celem wyjazdu do Strasburga,  podczas której przemawiał papież Franciszek. Tuż po godz. 11 papież zwrócił się do eurodeputowanych dziękując za zaproszenie do Parlamentu Europejskiego i za możliwość zwrócenia się w ten sposób do obywateli 28 państw członkowskich. Papież Franciszek prawie ćwierć wieku od wizyty Jana Pawła II odwiedził Strasburg. Przemówienie papieża przerywały gromkie brawa.

 

Po zakończonej sesji eurodeputowany Bolesław Piecha zaprosił wszystkich uczestników wycieczki na obiad do restauracji mieszczącej się w centrum Strasburga. Przy gorącej kawie oraz rozmowach kuluarowych grupa kolarzy przekazała na ręce posła Piechy koszulkę Rajdu Raciborskiego jako wyraz podziękowania za zaproszenie oraz wspaniałą atmosferę podczas wyjazdu.

Po obiedzie Grupa Śląska udała się w dalszą podróż do centrum. Stolica Alzacji o tej porze udekorowana jest tysiącami ozdób świątecznych, które nadają niesamowitą namiastkę bożonarodzeniowej atmosfery. Centrum Strasburga zostało uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo ludzkości. Znajduje się ono na wyspie otoczonej ze wszystkich stron kanałami. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wspaniałej, wyrastającej w środku miasta Katedry Notre Dame, która zbudowana jest z czerwonego piaskowca. Gdy już nacieszyliśmy oczy tym niecodziennym widokiem udaliśmy się w kierunku miejsca zwanego Małą Francją (Petite France). Petite France to charakterystyczna zabytkowa zabudowa umiejscowiona na wysepkach poprzecinanych kanałami. Małe urokliwe uliczki, wąskie kolorowe kamienice, kanały, przepływające łódki, knajpki oraz hotele to wszystko czekało na uczestników wycieczki. Po zakupach oraz kawie w urokliwych restauracjach Grupa Śląska udała się do  hotelu.

W środę wszyscy z żalem udali się w podróż do Polski, gdzie czekały na nich rodziny
i obowiązki życia codziennego. 

 


powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.