Aktualności

12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności poza kolejnością mogą skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej. Poza kolejnością będą udzielane: świadczenia medyczne w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), świadczenia medyczne w szpitalach, a także usługi farmaceutyczne realizowane w aptekach. Poza kolejnością udzielane są również świadczenia  rehabilitacji leczniczej – bezlimitowo, zgodnie ze wskazaniami medycznymi. 

Z kolei świadczeń opieki zdrowotnej udziela się poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej listy oczekujących. Oznacza to, że: placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia,  w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Niezbędne jest aby mieć przy sobie dokument potwierdzający przysługujące uprawnienie, czyli orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Warto także dodać, że Narodowy Fundusz Zdrowia uzyskał akceptację Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian planu finansowego, które zwiększają nakłady na leczenie pacjentów. Na realizację zapisów ustawy wspierającej osoby niepełnosprawne zabezpieczono dodatkowe środki. Na bezlimitową rehabilitację osób niepełnosprawnych przeznaczono 225 milionów zł, a na zaopatrzenie w wyroby medyczne kwotę 138,5 mln zł. Pieniądze trafiły już do oddziałów wojewódzkich NFZ.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie: https://www.gov.pl/zdrowie/ulatwienia-dla-osob-ze-znacznym-stopniem-niepelnosprawnosci12


powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.
05.07.2018

Bolesław Piecha: Premier Morawiecki w PE przedstawił polski punkt widzenia nt. najważniejszych wyzwań stojących przed Europą

Premier Mateusz Morawiecki, w czasie debaty w Parlamencie Europejskim, przedstawił polski punkt widzenia nt. najważniejszych wyzwań stojących przed UE. Poruszył sprawy niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłości Europy. Jednak w mojej ocenie, europosłów bardziej interesowały sprawy bieżące niż dyskusja o przyszłości UE – powiedział Bolesław Piecha w czasie wywiadu dla Radia TOK FM.