Aktualności

11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

 

 1 lipca Austria objęła na pół roku przewodnictwo w Radzie Europejskiej. Program tej prezydentury kładzie nacisk m.in. na kwestie azylowe i migracyjne, ochronę granic zewnętrznych, zwalczanie terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, cyberbezpieczeństwo, a także na ochronę wartości europejskich. Warto dodać, że Austria już po raz trzeci sprawuje prezydencję w Radzie UE. Jej poprzednie kadencje wypadły w latach 1998 i 2006. 

We wtorek, 10 lipca członkowie komisji parlamentarnych spotkali się z austriacką minister by przedyskutować priorytety prezydentury. Parlamentarzyści zasiadający w Komisji ENVI mieli okazję porozmawiać z Beate Hartinger-Klein, minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. 

Pytania europosła Bolesława Piechy dotyczyły trzech istotnych priorytetów zdrowotnych, a mianowicie szczepień oraz oceny technologii medycznej (HTA), nad którą Parlament Europejski w ostatnim czasie pracuje, a która wzbudza spore kontrowersje. Z kolei ostatnie pytanie polskiego europoseła, skierowane do Beate Hartinger-Klein, dotyczyło leków na choroby rzadkie. Bolesław Piecha podkreślił, że oczekiwania pacjentów i ich rodzin są w tej kwestii bardzo duże. 

Zachęcam Państwa do obejrzenia transmisji z posiedzenia: Film


powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
05.07.2018

Bolesław Piecha: Premier Morawiecki w PE przedstawił polski punkt widzenia nt. najważniejszych wyzwań stojących przed Europą

Premier Mateusz Morawiecki, w czasie debaty w Parlamencie Europejskim, przedstawił polski punkt widzenia nt. najważniejszych wyzwań stojących przed UE. Poruszył sprawy niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłości Europy. Jednak w mojej ocenie, europosłów bardziej interesowały sprawy bieżące niż dyskusja o przyszłości UE – powiedział Bolesław Piecha w czasie wywiadu dla Radia TOK FM.