Aktualności

05.07.2018

Bolesław Piecha: Premier Morawiecki w PE przedstawił polski punkt widzenia nt. najważniejszych wyzwań stojących przed Europą

 

 Poseł Bolesław Piecha udzielił wywiadu dla Radia TOK FM, w którym odniósł się do debaty dotyczącej przyszłości Europy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego. 

W czasie swojego wystąpienia, szef polskiego rządu przedstawił wizję Europy w jej trzech głównych filarach. Poruszył sprawy związane m.in. ze skokiem cywilizacyjnym i wyzwaniami, które przed nami stoją – jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy. Wspomniał o podatkach, podkreślając, że Polska udowodniła, iż da się walczyć z oszustami podatkowymi, potrzeba tylko determinacji, a potem sprawnego, profesjonalnego działania. Mówił również o wspólnym celu – jakim jest bezpieczeństwo. Poruszył także kwestię pewnej suwerenności narodowej, podkreślając, że dla niego idea europejska zawsze była polską racją stanu. Niestety europosłów bardziej interesowały sprawy bieżące niż dyskusja o przyszłości UE – mówi poseł Bolesław Piecha. Przypomnijmy, w środę, 4 lipca premier Mateusz Morawiecki wziął udział w debacie dotyczącej przyszłości Europy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. W czasie przemówienia, podkreślił, że PE „jest ważnym miejscem dla funkcjonowania UE, nie tylko jako instytucja mająca ogromny wpływ na kształt unijnego prawa, ale również forum, gdzie prowadzona jest dyskusja o decyzjach, które wyznaczą kierunki integracji europejskiej w najbliższych latach”. 

Szef polskiego rządu zaznaczył także, że debata o przyszłości Europy jest jedną z najważniejszych debat jakie stoją przed politykami, a Polska jako pełnoprawny członek Unii Europejskiej, „chce jak najmocniej wpisać się w poszukiwanie konstruktywnego dla niej programu”.


 

- Jak każdy naród Europy, mamy swoje oczekiwania, ale i wiele do zaoferowania. Polityka spójności, ambitna walka z nierównościami to sytuacja win-win i dla krajów założycielskich, i dla wszystkich innych członków Unii – mówił w czasie swojego wystąpienia premier. 

Podkreślił również, że dzielące różnice pomiędzy państwami UE nie mogą przysłaniać wspólnego celu – jakim jest bezpieczeństwa obywateli, a także rozwój ekonomiczny. 

Europejska integracja to jedna z najlepszych idei nie tylko w historii Europy, ale i świata. Unia bezpieczna to Unia zdająca sobie sprawę z geopolitycznych wyzwań i potrafiąca odpowiedzieć na nie jednym głosem – oznajmił. 

W wygłoszonym przemówieniu, szef rządu, zaznaczył również, że dla niego idea europejska zawsze była polską racją stanu.

Audycji z udzialem posla Boleslawa Piechy w Radiu TOK FM posłuchacie Państwo tutaj  Audycja


powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.