Aktualności

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Budowę rozpoczęto w 1973 roku, mimo to, dopiero 8 maja 2000 r w szpitalu zameldował się pierwszy pacjent. Plac budowy z niezliczoną ilością pracowników, z biegiem czasu zmienił się w pustą przestrzeń pilnowaną przez strażników. Nie brakowało zapału, brakowało funduszy.

Przełom nastąpił w latach 90, gdy obecny prezydent Rybnika Józef Makosz, wraz z rybnickim samorządem postanowił przekazać pokaźną sumę pieniędzy na kontynuację budowy nowego szpitala.
(…) i ta jego decyzja sprawiła, że w końcu po ponad dwóch dekadach budowy, zaczęliśmy myśleć o przenosinach – opowiada Bolesław Piecha.

Jako pierwsze, do szpitala w Orzepowicach przeniesione zostały oddziały mieszczące się na ul. Żorskiej – ginekologia, położnictwo z salą operacyjną i ginekologia operacyjna. Wdrażaniu nowych oddziałów, towarzyszył regularny transport chorych:
Był taki okres, że pacjentów operowaliśmy już na tych nowoczesnych salach operacyjnych w Orzepowicach, gdzie wszystko było ładne, nowe, czyste, a potem przewoziliśmy ich na Rudzką, na oddział – wspomina Tomasz Zejer.

W pierwszych tygodniach funkcjonowania nowej placówki operacje z zakresu ginekologii wykonywano nie na sali operacyjnej, a w pokoju zabiegowym.
 – gonił nas czas bo stare budynki szpitalne (…) wymagały ogromnych remontów i nakładów finansowych. – dodaje Bolesław Piecha. Pomimo szeregu trudności, 10 maja 2000r, urodził się pierwszy pacjent szpitala. Zdrowy syn Pani Wioletty.

Historia szpitala wiążę się z niepotwierdzonymi pogłoskami, które sugerują, że nowopowstały budynek miał stanowić zabezpieczenie dla armii krajów Układu Warszawskiego na potrzeby konfliktu zbrojnego. Jako dowód wskazywano szerokie korytarze szpitala, dwie kondygnacje podziemi oraz gigantyczne ciągi komunikacyjne.
Więcej informacji na temat historii Szpitala w Orzepowicach znajdą Państwo w najnowszym wydaniu Tygodnika Regionalnego „Nowiny”.

powrót do góry

06.06.2018

Czarodziej-przewodnik i pilne skrzaty na rybnickim rynku, czyli Dzień Dziecka w Krainie Bajki

Stoisko z bajecznie dużą watą cukrową, przepyszne lody przygotowane na cześć znanych, animowanych postaci: Przysmak Misia Uszatka, Pocałunek Śnieżki…magiczne sztuczki, konkursy z nagrodami, a do tego fotobudka oraz szafa wspomnień – tak wspólnie z inicjatorem wydarzenia – posłem PE Bolesławem Piechą świętowaliśmy Dzień Dziecka w Rybniku.
01.06.2018

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO: „ZABYTKI Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA KULTURY UNESCO – WSPÓLNA SPUŚCIZNA EUROPY”

W poniedziałek, 28 maja, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – wspólna spuścizna Europy”. Wydarzenie zorganizowało Liceum Plastyczne w Raciborzu. Konkurs odbył się pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, we współpracy z Fundacją Ofki Raciborskiej.
22.05.2018

Bieg POLAKA MAŁEGO po wiedzę z historii Armii Krajowej

25 maja (piątek), w Raciborzu odbędzie się pierwsza edycja „Biegu POLAKA MAŁEGO”. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę wiodącą spod Zakładu Poprawczego w kierunku wałów wzdłuż kanału Ulgi. W zawodach weźmie udział 100 dzieci, podzielonych według wieku i planowanego dystansu. Wydarzenie łączy bieg terenowy ze sprawdzeniem podstawowej wiedzy z zakresu historii Armii Krajowej. Wśród zgłoszonych dzieci rozlosowana zostanie nagroda główna ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę.