Aktualności

15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz klub Kukiz'15. Projekty były procedowane łącznie.
Głosowanie Sejmu odbyło się 9 maja.

Ustawa o podniesieniu wartości renty socjalnej jest realizacją jednego z postulatów protestujących w Sejmie przedstawicieli środowisk niepełnosprawnych. Wprowadzenie nowelizacji oznacza, że wartość renty socjalnej będzie równa najniższej rencie przyznawanej osobom z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zmiany wejdą w życie już 1 września.

Poza ustawą zwiększającą wartość renty socjalnej Rząd zaproponował „miesięczną oszczędność w budżecie” w wysokości 520 zł. Projekt uwzględnia gospodarstwa domowe z osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ograniczenie wydatków będzie możliwe dzięki udogodnieniom takim jak np.: korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania, korzystanie z opieki zdrowotnej bez kolejek, możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych.

– Bardzo bym chciała i myślę, że większość z państwa, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną realizujecie, chcemy, żeby ten protest, który odbywa się na sejmowych korytarzach, zakończył się, że ważna część tych postulatów została zrealizowana. – podsumowała Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

powrót do góry

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Szpital budowano blisko 25 lat. Przenoszenie oddziałów rozproszonych po całym mieście do złudzenia przypominało akcję ewakuacyjną, wspieraną przez policję, straż pożarną i miejską. Mówiono, że szpital powstał na potrzeby wojska. O tym, jak wyglądały początki szpitala w Rybniku, opowiadają m.in. Tomasz Zejer – ordynator oddziału ortopedii oraz Bolesław Piecha – pierwszy dyrektor szpitala.
17.05.2018

Kopalnia Zofiówka: Ekstremalna akcja ratownicza dobiegła końca

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejsze nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Ozon prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
14.05.2018

WYBORY PARLAMENTARNE W SALWADORZE – FELIETON BOLESŁAWA PIECHY

Jak Salwadorczycy świętują wybory? Czego, poza fałszerstwami, najbardziej obawiają się państwowe władze? W jaki sposób przebiega liczenie głosów? O tym, jak wyglądają wybory parlamentarne w jednym z najbardziej niebezpiecznych państw świata, na łamach Tygodnika Regionalnego Nowiny opowiada Bolesław Piecha, Poseł do Parlamentu Europejskiego.