Aktualności

15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz klub Kukiz'15. Projekty były procedowane łącznie.
Głosowanie Sejmu odbyło się 9 maja.

Ustawa o podniesieniu wartości renty socjalnej jest realizacją jednego z postulatów protestujących w Sejmie przedstawicieli środowisk niepełnosprawnych. Wprowadzenie nowelizacji oznacza, że wartość renty socjalnej będzie równa najniższej rencie przyznawanej osobom z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zmiany wejdą w życie już 1 września.

Poza ustawą zwiększającą wartość renty socjalnej Rząd zaproponował „miesięczną oszczędność w budżecie” w wysokości 520 zł. Projekt uwzględnia gospodarstwa domowe z osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ograniczenie wydatków będzie możliwe dzięki udogodnieniom takim jak np.: korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania, korzystanie z opieki zdrowotnej bez kolejek, możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych.

– Bardzo bym chciała i myślę, że większość z państwa, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną realizujecie, chcemy, żeby ten protest, który odbywa się na sejmowych korytarzach, zakończył się, że ważna część tych postulatów została zrealizowana. – podsumowała Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.