Aktualności

15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz klub Kukiz'15. Projekty były procedowane łącznie.
Głosowanie Sejmu odbyło się 9 maja.

Ustawa o podniesieniu wartości renty socjalnej jest realizacją jednego z postulatów protestujących w Sejmie przedstawicieli środowisk niepełnosprawnych. Wprowadzenie nowelizacji oznacza, że wartość renty socjalnej będzie równa najniższej rencie przyznawanej osobom z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zmiany wejdą w życie już 1 września.

Poza ustawą zwiększającą wartość renty socjalnej Rząd zaproponował „miesięczną oszczędność w budżecie” w wysokości 520 zł. Projekt uwzględnia gospodarstwa domowe z osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ograniczenie wydatków będzie możliwe dzięki udogodnieniom takim jak np.: korzystanie ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania, korzystanie z opieki zdrowotnej bez kolejek, możliwości wymiany sprzętu i wyrobów medycznych.

– Bardzo bym chciała i myślę, że większość z państwa, niezależnie od tego, jaką opcję polityczną realizujecie, chcemy, żeby ten protest, który odbywa się na sejmowych korytarzach, zakończył się, że ważna część tych postulatów została zrealizowana. – podsumowała Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

powrót do góry

06.06.2018

Czarodziej-przewodnik i pilne skrzaty na rybnickim rynku, czyli Dzień Dziecka w Krainie Bajki

Stoisko z bajecznie dużą watą cukrową, przepyszne lody przygotowane na cześć znanych, animowanych postaci: Przysmak Misia Uszatka, Pocałunek Śnieżki…magiczne sztuczki, konkursy z nagrodami, a do tego fotobudka oraz szafa wspomnień – tak wspólnie z inicjatorem wydarzenia – posłem PE Bolesławem Piechą świętowaliśmy Dzień Dziecka w Rybniku.
01.06.2018

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO: „ZABYTKI Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA KULTURY UNESCO – WSPÓLNA SPUŚCIZNA EUROPY”

W poniedziałek, 28 maja, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – wspólna spuścizna Europy”. Wydarzenie zorganizowało Liceum Plastyczne w Raciborzu. Konkurs odbył się pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, we współpracy z Fundacją Ofki Raciborskiej.
22.05.2018

Bieg POLAKA MAŁEGO po wiedzę z historii Armii Krajowej

25 maja (piątek), w Raciborzu odbędzie się pierwsza edycja „Biegu POLAKA MAŁEGO”. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę wiodącą spod Zakładu Poprawczego w kierunku wałów wzdłuż kanału Ulgi. W zawodach weźmie udział 100 dzieci, podzielonych według wieku i planowanego dystansu. Wydarzenie łączy bieg terenowy ze sprawdzeniem podstawowej wiedzy z zakresu historii Armii Krajowej. Wśród zgłoszonych dzieci rozlosowana zostanie nagroda główna ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę.