Aktualności

14.05.2018

WYBORY PARLAMENTARNE W SALWADORZE – FELIETON BOLESŁAWA PIECHY

„Salwador to bardzo egzotyczny dla nas, Polaków, kraj leżący w Ameryce Łacińskiej. Kraj wielkości dużego polskiego województwa, ale bardzo gęsto zaludniony, bo liczący prawie 6,5 miliona mieszkańców” – rozpoczyna swoją opowieść Poseł Bolesław Piecha, oficjalny obserwator tegorocznych wyborów parlamentarnych w Salwadorze.

Zdaniem Posła tym, czego najbardziej poza fałszerstwami obawiają się państwowe władze, są gangi (maras) oraz ich wpływ na wyniki wyborów. Sam aparat wyborczy funkcjonuje jednak stosunkowo dobrze: „Arkusz wyborczy przypomina więc zestaw różnego rodzaju wizytówek ze zdjęciem. Wybór właściwych nazwisk następuje za przepierzeniem, co ma gwarantować tajność głosowania” – komentuje Poseł Piecha. „Ciekawe jest też liczenie głosów – robi to za ludzi specjalny skaner, do którego wkłada się arkusz do głosowania a wyniki przekazywane są elektronicznie do Krajowej Komisji Wyborczej zwanej tutaj Najwyższym Trybunałem Wyborczym” – dodaje.

Poseł przygląda się również zwyczajom Salwadorczyków, gdzie wyborom parlamentarnym towarzyszy fiesta: „Obok dość nachalnej propagandy wyborczej można znaleźć ogromną ilość egzotycznych owoców czy lokalnych potraw z wszechobecną kukurydzą przyrządzaną na różne sposoby. Jedyne, czego nie uświadczysz, to alkoholu. W trakcie wyborów (dwa dni przed i dwa dni po) panuje absolutna prohibicja” – zdradza Poseł Piecha.

Pełen artykuł dostępny jest na stronie: http://nowiny.rybnik.pl/artykul,45750,boleslaw-piecha-notatki-z-parlamentu%20-europejskiego.html

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.