Aktualności

10.05.2018

BEZPŁATNE BILETY KOLEJOWE DLA EUROPEJSKICH 18-LATKÓW

Już od czerwca młodzi Europejczycy będą mogli ubiegać się o darmowe bilety kolejowe, które umożliwią im podróżowanie po Unii Europejskiej. Warunkiem uczestnictwa w programie jest ukończenie 18. roku życia najpóźniej 1 lipca 2018 roku.
 
Dzięki inicjatywie Parlamentu Europejskiego uczestnicy programu będą mogli podróżować za darmo przez minimum 1 dzień i maksymalnie 30 dni do nawet czterech krajów UE. Podróż będzie odbywać się głównie pociągiem, ale w pewnych przypadkach będą dostępne inne środki (np. dla osób niepełnosprawnych lub osób przybywających z odległych obszarów).
 
Celem programu jest stworzenie młodym ludziom szansy na doświadczenie europejskiej różnorodności, rozwój europejskiej tożsamości i wzmocnienie wspólnych wartości UE.
           
W połowie maja udostępnione zostaną specjalna strona na Europejskim Portalu Młodzieży oraz profil na Facebooku zawierające szczegółowe informacje na temat inicjatywy.
 

powrót do góry

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Szpital budowano blisko 25 lat. Przenoszenie oddziałów rozproszonych po całym mieście do złudzenia przypominało akcję ewakuacyjną, wspieraną przez policję, straż pożarną i miejską. Mówiono, że szpital powstał na potrzeby wojska. O tym, jak wyglądały początki szpitala w Rybniku, opowiadają m.in. Tomasz Zejer – ordynator oddziału ortopedii oraz Bolesław Piecha – pierwszy dyrektor szpitala.
17.05.2018

Kopalnia Zofiówka: Ekstremalna akcja ratownicza dobiegła końca

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejsze nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Ozon prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Wraz z początkiem września zmieni się wartość renty socjalnej. Kwota 865,03 zł urośnie do 1029,80 zł. Wprowadzona przez Sejm nowelizacja to odpowiedź na protesty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, trwające od 18 kwietnia b.r.