Aktualności

10.05.2018

BEZPŁATNE BILETY KOLEJOWE DLA EUROPEJSKICH 18-LATKÓW

Już od czerwca młodzi Europejczycy będą mogli ubiegać się o darmowe bilety kolejowe, które umożliwią im podróżowanie po Unii Europejskiej. Warunkiem uczestnictwa w programie jest ukończenie 18. roku życia najpóźniej 1 lipca 2018 roku.
 
Dzięki inicjatywie Parlamentu Europejskiego uczestnicy programu będą mogli podróżować za darmo przez minimum 1 dzień i maksymalnie 30 dni do nawet czterech krajów UE. Podróż będzie odbywać się głównie pociągiem, ale w pewnych przypadkach będą dostępne inne środki (np. dla osób niepełnosprawnych lub osób przybywających z odległych obszarów).
 
Celem programu jest stworzenie młodym ludziom szansy na doświadczenie europejskiej różnorodności, rozwój europejskiej tożsamości i wzmocnienie wspólnych wartości UE.
           
W połowie maja udostępnione zostaną specjalna strona na Europejskim Portalu Młodzieży oraz profil na Facebooku zawierające szczegółowe informacje na temat inicjatywy.
 

powrót do góry

06.06.2018

Czarodziej-przewodnik i pilne skrzaty na rybnickim rynku, czyli Dzień Dziecka w Krainie Bajki

Stoisko z bajecznie dużą watą cukrową, przepyszne lody przygotowane na cześć znanych, animowanych postaci: Przysmak Misia Uszatka, Pocałunek Śnieżki…magiczne sztuczki, konkursy z nagrodami, a do tego fotobudka oraz szafa wspomnień – tak wspólnie z inicjatorem wydarzenia – posłem PE Bolesławem Piechą świętowaliśmy Dzień Dziecka w Rybniku.
01.06.2018

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO: „ZABYTKI Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA KULTURY UNESCO – WSPÓLNA SPUŚCIZNA EUROPY”

W poniedziałek, 28 maja, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – wspólna spuścizna Europy”. Wydarzenie zorganizowało Liceum Plastyczne w Raciborzu. Konkurs odbył się pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, we współpracy z Fundacją Ofki Raciborskiej.
22.05.2018

Bieg POLAKA MAŁEGO po wiedzę z historii Armii Krajowej

25 maja (piątek), w Raciborzu odbędzie się pierwsza edycja „Biegu POLAKA MAŁEGO”. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę wiodącą spod Zakładu Poprawczego w kierunku wałów wzdłuż kanału Ulgi. W zawodach weźmie udział 100 dzieci, podzielonych według wieku i planowanego dystansu. Wydarzenie łączy bieg terenowy ze sprawdzeniem podstawowej wiedzy z zakresu historii Armii Krajowej. Wśród zgłoszonych dzieci rozlosowana zostanie nagroda główna ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę.