Aktualności

10.05.2018

BEZPŁATNE BILETY KOLEJOWE DLA EUROPEJSKICH 18-LATKÓW

Już od czerwca młodzi Europejczycy będą mogli ubiegać się o darmowe bilety kolejowe, które umożliwią im podróżowanie po Unii Europejskiej. Warunkiem uczestnictwa w programie jest ukończenie 18. roku życia najpóźniej 1 lipca 2018 roku.
 
Dzięki inicjatywie Parlamentu Europejskiego uczestnicy programu będą mogli podróżować za darmo przez minimum 1 dzień i maksymalnie 30 dni do nawet czterech krajów UE. Podróż będzie odbywać się głównie pociągiem, ale w pewnych przypadkach będą dostępne inne środki (np. dla osób niepełnosprawnych lub osób przybywających z odległych obszarów).
 
Celem programu jest stworzenie młodym ludziom szansy na doświadczenie europejskiej różnorodności, rozwój europejskiej tożsamości i wzmocnienie wspólnych wartości UE.
           
W połowie maja udostępnione zostaną specjalna strona na Europejskim Portalu Młodzieży oraz profil na Facebooku zawierające szczegółowe informacje na temat inicjatywy.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.