Aktualności

10.05.2018

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA – WSPOMNIENIA ŚLĄSKICH POLITYKÓW

Białe podkolanówki, krótkie spodenki i kurczowo trzymany skarbczyk – tak prezentują się znani, śląscy politycy w dniu swojej Pierwszej Komunii Świętej. Jak wspominają przystąpienie do sakramentu z perspektywy blisko 50 lat? O tym w najnowszym wydaniu Tygodnika Regionalnego Nowiny, który zgromadził archiwalne fotografie i opowieści Piotra Kuczery, Bolesława Piechy, Elżbiety Piotrowskiej, Andrzeja Wojaczka, Anny Hetman i Marka Krząkały. 
 
Jako najmłodszy do Komunii przystąpił Marek Krząkała, dziś poseł na sejm. „Szedłem do Komunii ze starszym o dwa lata bratem. Ze względów oszczędnościowych. Pamiętam tylko tyle, że ksiądz kazał mi na blachę wykuć wszystkie modlitwy” – wspomina.
 
Andrzej Wojaczek, radny z Rybnika stwierdza, że „koła nie dostał”, choć to przecież rower był jednym z najpopularniejszych w tamtych czasach prezentów komunijnych. Roweru nie dostał również Prezydent Miasta Piotr Kuczera, który z okazji Komunii Świętej otrzymał swój pierwszy profesjonalny aparat fotograficzny.

Więcej informacji i ciekawostek na temat komunijnych wspomnień śląskich polityków
w najnowszym wydaniu Tygodnika Regionalnego Nowiny.
 

powrót do góry

06.06.2018

Czarodziej-przewodnik i pilne skrzaty na rybnickim rynku, czyli Dzień Dziecka w Krainie Bajki

Stoisko z bajecznie dużą watą cukrową, przepyszne lody przygotowane na cześć znanych, animowanych postaci: Przysmak Misia Uszatka, Pocałunek Śnieżki…magiczne sztuczki, konkursy z nagrodami, a do tego fotobudka oraz szafa wspomnień – tak wspólnie z inicjatorem wydarzenia – posłem PE Bolesławem Piechą świętowaliśmy Dzień Dziecka w Rybniku.
01.06.2018

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO: „ZABYTKI Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA KULTURY UNESCO – WSPÓLNA SPUŚCIZNA EUROPY”

W poniedziałek, 28 maja, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – wspólna spuścizna Europy”. Wydarzenie zorganizowało Liceum Plastyczne w Raciborzu. Konkurs odbył się pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, we współpracy z Fundacją Ofki Raciborskiej.
22.05.2018

Bieg POLAKA MAŁEGO po wiedzę z historii Armii Krajowej

25 maja (piątek), w Raciborzu odbędzie się pierwsza edycja „Biegu POLAKA MAŁEGO”. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę wiodącą spod Zakładu Poprawczego w kierunku wałów wzdłuż kanału Ulgi. W zawodach weźmie udział 100 dzieci, podzielonych według wieku i planowanego dystansu. Wydarzenie łączy bieg terenowy ze sprawdzeniem podstawowej wiedzy z zakresu historii Armii Krajowej. Wśród zgłoszonych dzieci rozlosowana zostanie nagroda główna ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę.