Aktualności

23.04.2018

PE: „ZBYT WIELU RODZICÓW UCHYLA SIĘ OD SZCZEPIEŃ, A WIELE CHORÓB ZAKAŹNYCH POWRACA NA NOWO”

Trzykrotnie więcej przypadków zachorowań na odrę w skali roku – alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują konsekwencje coraz powszechniejszej praktyki uchylania się od obowiązku szczepień. Zaniepokojeni sytuacją europosłowie wzywają m.in. do walki z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w sieci.

„Zbyt wielu rodziców uchyla się od szczepień, a wiele chorób zakaźnych powraca na nowo” – powiedziała Elena Gentile (S&D, Włochy) po głosowaniu nad projektem rezolucji w Komisji Ochrony Zdrowia w marcu.

W rezolucji posłowie domagają się harmonizacji kalendarza szczepień w całej UE oraz większego wsparcia ze strony Komisji Europejskiej dla krajowych inicjatyw w zakresie szczepień. Dzięki wypracowanemu porozumieniu o wspólnych zamówieniach, zakupy szczepionek przez państwa członkowskie będą tańsze.

Europosłowie przedstawili również szereg środków mających na celu zwiększenie przejrzystości oceny bezpieczeństwa szczepionek. Sugerują więcej kampanii informacyjnych, przekonujących o roli szczepień ochronnych w sektorze zdrowia publicznego.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.