Aktualności

09.04.2018

NOWY PROJEKT STANDARDU OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ 2018

W środę, 4 kwietnia Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wraz z Wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko przedstawili propozycje nowych standardów dotyczących opieki okołoporodowej. 
Do najważniejszych zmian należą:
  • likwidacja obowiązkowej hospitalizacji (po 41 tygodniu ciąży będzie to decyzja lekarza),
  • doprecyzowanie przepisów, aby zyskać pewność, że pacjentka wybrała i poznała swoją położną jeszcze przed porodem (w 21-26 tygodniu),
  • jednolita edukacja przedporodowa, ramy programowe dla położnej,
  • ocena ryzyka nasilenia objawów depresji musi być zrobiona 3 razy: w 11-14 tygodniu, w 33-37 tygodniu oraz po porodzie w czasie wizyty położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu matki i jej dziecka,
  • łagodzenie bólu nie będzie traktowane jako dodatkowa interwencja medyczna: pacjentka musi wiedzieć, jakie metody uśmierzania bólu są dostępne na oddziale i może wybrać spośród nich.
Głównym celem zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka przy możliwie jak najmniejszej interwencji medycznej. Ministerstwo Zdrowia pragnie ujednolicić zasady opieki nad rodzącą, rozpropagować edukację przedporodową oraz upowszechnić karmienie piersią.  
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej zostanie przekazany do konsultacji publicznych w najbliższym czasie.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.