Aktualności

04.04.2018

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

Rusza trzecia edycja Powiatowego Konkursu Plastycznego organizowanego przez Liceum Plastyczne w Raciborzu. Tym razem motywem przewodnim będą „Zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – wspólna spuścizna Europy”. Konkurs odbywa się pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, we współpracy z Fundacją Ofki Raciborskiej.

Udział w konkursie jest bezpłatny i mogą w nim brać udział uczniowie klas gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego. Każda plansza powinna zawierać jeden lub kilka zabytków, które zostaną przedstawione w formie plastycznej i opatrzone najważniejszymi informacjami (np. co to za obiekt, gdzie się znajduje, od kiedy znajduje się na liście UNESCO itp.).

Laureatom – autorom, którzy zdobędą trzy pierwsze miejsca w konkursie, zostaną przyznane dyplomy oraz nagrody w postaci wycieczki do Strasburga, gdzie zwiedzane będą najważniejsze instytucje unijne. Prace laureatów oraz wybrane prace plastyczne wezmą udział w wystawie pokonkursowej.

Celem Konkursu jest rozbudzenie wyobraźni artystycznej i zachęcenie młodzieży z powiatu raciborskiego do aktywności plastycznej poprzez zainteresowanie dziedzictwem kulturowym Europy, ochroną zabytków, działalnością UNESCO, a także historią i kulturą krajów należących do Unii Europejskiej.

Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na stronie: http://zso1raciborz.pl/zapraszamy-do-udzialu-w-powiatowym-konkursie-plastycznym/

 

powrót do góry

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Szpital budowano blisko 25 lat. Przenoszenie oddziałów rozproszonych po całym mieście do złudzenia przypominało akcję ewakuacyjną, wspieraną przez policję, straż pożarną i miejską. Mówiono, że szpital powstał na potrzeby wojska. O tym, jak wyglądały początki szpitala w Rybniku, opowiadają m.in. Tomasz Zejer – ordynator oddziału ortopedii oraz Bolesław Piecha – pierwszy dyrektor szpitala.
17.05.2018

Kopalnia Zofiówka: Ekstremalna akcja ratownicza dobiegła końca

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejsze nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Ozon prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Wraz z początkiem września zmieni się wartość renty socjalnej. Kwota 865,03 zł urośnie do 1029,80 zł. Wprowadzona przez Sejm nowelizacja to odpowiedź na protesty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, trwające od 18 kwietnia b.r.