Aktualności

06.03.2018

ZMIANY NA LIŚCIE LEKÓW REFUNDOWANYCH

Podczas ostatniej konferencji prasowej Wiceminister Zdrowia Marcin Czech poinformował o najnowszych zmianach, jakie na liście leków refundowanych.

Jedną z podstawowych nowości jest rozszerzenie kryteriów kwalifikacji wcześniaków do programu lekowego „Profilaktyka zakażeń wirusem RS”. Dotychczas profilaktyka RS była dostępna wyłącznie dla dzieci urodzonych do 28 tygodnia ciąży. Od teraz będą mogły z niej skorzystać również dzieci urodzone między 28 a 32 tygodniem.

„Ogromnie się cieszę, że nasze argumenty zostały przyjęte przez Ministerstwo Zdrowia i że zostały wygospodarowane pieniądze – które nie są małymi pieniędzmi, ale jest to postępowanie kosztowo efektywne. Tak jak profilaktyka, która broni przed zachorowaniem dzieci i pozwala im uniknąć powikłań. Tę szansę tym dzieciom trzeba dać. Ogromnie dziękuję w imieniu malutkich pacjentów, którzy sami przemówić nie mogą, i ich rodziców – podsumowała obecna na konferencji prof. Ewa Helwich – konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Nowa, uzupełniona lista leków refundowanych znajduje się na stronie: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowa-lista-lekow-refundowanych-na-1-marca-2018-r
 

powrót do góry

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Szpital budowano blisko 25 lat. Przenoszenie oddziałów rozproszonych po całym mieście do złudzenia przypominało akcję ewakuacyjną, wspieraną przez policję, straż pożarną i miejską. Mówiono, że szpital powstał na potrzeby wojska. O tym, jak wyglądały początki szpitala w Rybniku, opowiadają m.in. Tomasz Zejer – ordynator oddziału ortopedii oraz Bolesław Piecha – pierwszy dyrektor szpitala.
17.05.2018

Kopalnia Zofiówka: Ekstremalna akcja ratownicza dobiegła końca

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejsze nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Ozon prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Wraz z początkiem września zmieni się wartość renty socjalnej. Kwota 865,03 zł urośnie do 1029,80 zł. Wprowadzona przez Sejm nowelizacja to odpowiedź na protesty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, trwające od 18 kwietnia b.r.