Aktualności

05.02.2018

ROLA SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH W PROFILAKTYCE CHORÓB ZAKAŹNYCH – APEL DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Odejście od szczepień ochronnych spowodowało wyraźny wzrost zachorowań w Europie na groźne choroby zakaźne. Jedną z nich jest odra, nierzadko prowadząca do wirusowego zapalenia mózgu i śmierci dzieci. Były wiceminister zdrowia i poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha kieruje apel do Komisji Europejskiej o zainicjowanie walki ze śmiercionośnym zjawiskiem.

Głównym powodem coraz częstszej rezygnacji ze szczepień ochronnych są rozprzestrzeniane w sieci pseudonaukowe wywody, które zniechęcają rodziców do przestrzegania podstawowych zasad profilaktyki zdrowia.

W związku z alarmującą skalą problemu poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha wystąpił do Komisji Europejskiej z apelem, by zainicjować walkę z niebezpiecznym zjawiskiem.

Były wiceminister zdrowia domaga się scharakteryzowania sytuacji w UE pod kątem zaszczepiania przeciwko chorobom zakaźnym oraz zobligowania krajów członkowskich do podjęcia działań minimalizujących zjawisko. Jednym z nich jest podniesienie poziomu edukacji dotyczącej roli szczepień ochronnych w profilaktyce chorób zakaźnych. Komisja Europejska została poproszona również o przedstawienie planu szczepień wśród migrantów stanowiących grupę bardzo wysokiego ryzyka.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.