Aktualności

05.02.2018

ROLA SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH W PROFILAKTYCE CHORÓB ZAKAŹNYCH – APEL DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Odejście od szczepień ochronnych spowodowało wyraźny wzrost zachorowań w Europie na groźne choroby zakaźne. Jedną z nich jest odra, nierzadko prowadząca do wirusowego zapalenia mózgu i śmierci dzieci. Były wiceminister zdrowia i poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha kieruje apel do Komisji Europejskiej o zainicjowanie walki ze śmiercionośnym zjawiskiem.

Głównym powodem coraz częstszej rezygnacji ze szczepień ochronnych są rozprzestrzeniane w sieci pseudonaukowe wywody, które zniechęcają rodziców do przestrzegania podstawowych zasad profilaktyki zdrowia.

W związku z alarmującą skalą problemu poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha wystąpił do Komisji Europejskiej z apelem, by zainicjować walkę z niebezpiecznym zjawiskiem.

Były wiceminister zdrowia domaga się scharakteryzowania sytuacji w UE pod kątem zaszczepiania przeciwko chorobom zakaźnym oraz zobligowania krajów członkowskich do podjęcia działań minimalizujących zjawisko. Jednym z nich jest podniesienie poziomu edukacji dotyczącej roli szczepień ochronnych w profilaktyce chorób zakaźnych. Komisja Europejska została poproszona również o przedstawienie planu szczepień wśród migrantów stanowiących grupę bardzo wysokiego ryzyka.
 

powrót do góry

23.04.2018

DENTOBUSY – I CO JESZCZE? USTAWA O OPIECE ZDROWOTNEJ NAD UCZNIAMI

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad przygotowaniem ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Już wkrótce polskie szkoły będą mogły liczyć na zdecydowanie lepsze warunki organizacyjne do realizacji opieki zdrowotnej. Jakie jeszcze zmiany, oprócz zapowiadanych od dawna dentobusów, wprowadzi polski resort zdrowia?
23.04.2018

PE: „ZBYT WIELU RODZICÓW UCHYLA SIĘ OD SZCZEPIEŃ, A WIELE CHORÓB ZAKAŹNYCH POWRACA NA NOWO”

Trzykrotnie więcej przypadków zachorowań na odrę w skali roku – alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują konsekwencje coraz powszechniejszej praktyki uchylania się od obowiązku szczepień. Zaniepokojeni sytuacją europosłowie wzywają m.in. do walki z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w sieci.
18.04.2018

SZPITAL MIEJSKI W ZABRZU OTRZYMA DOFINANSOWANIE: POWSTANIE ODDZIAŁ RATUNKOWY I LĄDOWISKO DLA ŚMIGŁOWCÓW

Dzięki blisko 8,5 mln złotych z funduszy europejskich pacjenci Szpitala Miejskiego w Zabrzu otrzymają dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego.