Aktualności

03.02.2018

STYCZNIOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Podczas styczniowej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim posłowie debatowali nad przyszłością Europy. Wezwali również do zachowania większego dystansu wobec rosyjskiej propagandy oraz walki z finansowaniem terroryzmu.

W środę, 17 stycznia, posłowie PE i liderzy krajów członkowskich rozpoczęli debatę dotyczącą przyszłości Europy. „Opierając się na osiągnięciach z przeszłości, ponownie odczuwamy chęć, by stawić czoła wyzwaniom przyszłości” – powiedział Premier Irlandii Leo Varadkar, po czym wyraził wdzięczność Parlamentowi Europejskiemu za jego wsparcie i solidarność w negocjacjach w sprawie Brexitu. Przed posłami najtrudniejszy etap rozmów z Wielką Brytanią. Porozumienie w sprawie Brexitu ma charakter przejściowy i pociąga za sobą konieczność jak najszybszej formalizacji ustalonych warunków.

Tego samego dnia Parlament Europejski przyjął również swoje stanowisko wobec trzech propozycji wchodzących w skład pakietu "Czysta energia". Posłowie chcą, by z odnawialnych źródeł pochodziło co najmniej 35% energii, wsparcia dla produkcji, przechowywania i konsumowania przez konsumentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych bez konieczności ponoszenia przez nich jakichkolwiek opłat i podatków.

W trakcie środowej debaty posłowie poruszyli również temat rosyjskiej działalności propagandowej, na którą Kreml przeznaczył 1 mld euro. Posłowie wzywają do wzmocnienia odporności UE na inspirowane przez Rosję wycieki, fake newsy, dezinformację i ataki cybernetyczne.

Parlament Europejski jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie przepisów, które mają służyć walce z finansowaniem terroryzmu i zorganizowanej przestępczości. Procedura zamrażania i konfiskaty majątku pochodzącego z działalności przestępczej ma być łatwiejsza.
 

powrót do góry

23.04.2018

DENTOBUSY – I CO JESZCZE? USTAWA O OPIECE ZDROWOTNEJ NAD UCZNIAMI

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad przygotowaniem ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Już wkrótce polskie szkoły będą mogły liczyć na zdecydowanie lepsze warunki organizacyjne do realizacji opieki zdrowotnej. Jakie jeszcze zmiany, oprócz zapowiadanych od dawna dentobusów, wprowadzi polski resort zdrowia?
23.04.2018

PE: „ZBYT WIELU RODZICÓW UCHYLA SIĘ OD SZCZEPIEŃ, A WIELE CHORÓB ZAKAŹNYCH POWRACA NA NOWO”

Trzykrotnie więcej przypadków zachorowań na odrę w skali roku – alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują konsekwencje coraz powszechniejszej praktyki uchylania się od obowiązku szczepień. Zaniepokojeni sytuacją europosłowie wzywają m.in. do walki z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w sieci.
18.04.2018

SZPITAL MIEJSKI W ZABRZU OTRZYMA DOFINANSOWANIE: POWSTANIE ODDZIAŁ RATUNKOWY I LĄDOWISKO DLA ŚMIGŁOWCÓW

Dzięki blisko 8,5 mln złotych z funduszy europejskich pacjenci Szpitala Miejskiego w Zabrzu otrzymają dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego.