Aktualności

10.01.2018

CO NOWEGO W PE? WALKA Z TERRORYZMEM I BISFENOL A

 W tym tygodniu posłowie Parlamentu Europejskiego dyskutować będą m.in. na temat nowych narzędzi służących walce z terroryzmem. Obradować będą również nad zwiększeniem limitów stosowania bisfenolu A w produktach mających kontakt z żywnością oraz przygotowywać się do styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu.

W poniedziałek w Parlamencie Europejskim poruszony zostanie temat walki z terroryzmem w kontekście poszanowania i respektowania podstawowych praw człowieka. W tym celu specjalna komisja parlamentarna ds. terroryzmu spotka się z Michaelem O'Flaherty'm, dyrektorem Agencji Praw Podstawowych UE oraz z Jacquesem Toubonem, francuskim Obrońcą Praw Człowieka.

Jednym z priorytetów Parlamentu Europejskiego będzie również usprawnienie walki z finansowaniem terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. W czwartek Komisja Wolności Obywatelskich przyjmie projekt nowych przepisów, których zadaniem będzie umożliwienie państwom członkowskim zamrażania i konfiskaty mienia pochodzącego z przestępstw na terenie UE.

W tym samym dniu w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego odbędzie się głosowanie w sprawie propozycji Komisji Europejskiej określającej nowe limity stosowania w lakierach i powłokach mających kontakt z żywnością bisfenolu A – substancji zaburzającej gospodarkę hormonalną człowieka. W 2016 r. Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej o zakaz stosowania bisfenolu A we wszystkich materiałach mających kontakt z żywnością.

Przez cały tydzień europosłowie będą przygotowywać się do przyszłotygodniowej sesji plenarnej w Strasburgu. Na sesji plenarnej m.in. Bułgaria przedstawi swoje priorytety przez sześć miesięcy przewodnictwa w Radzie UE, posłowie omówią wyniki grudniowego szczytu UE ze szczególnym uwzględnieniem Brexitu, a pod głosowanie zostanie poddany pakiet „Czysta energia”
 

powrót do góry

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Szpital budowano blisko 25 lat. Przenoszenie oddziałów rozproszonych po całym mieście do złudzenia przypominało akcję ewakuacyjną, wspieraną przez policję, straż pożarną i miejską. Mówiono, że szpital powstał na potrzeby wojska. O tym, jak wyglądały początki szpitala w Rybniku, opowiadają m.in. Tomasz Zejer – ordynator oddziału ortopedii oraz Bolesław Piecha – pierwszy dyrektor szpitala.
17.05.2018

Kopalnia Zofiówka: Ekstremalna akcja ratownicza dobiegła końca

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejsze nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Ozon prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Wraz z początkiem września zmieni się wartość renty socjalnej. Kwota 865,03 zł urośnie do 1029,80 zł. Wprowadzona przez Sejm nowelizacja to odpowiedź na protesty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, trwające od 18 kwietnia b.r.