Aktualności

08.12.2017

MIKOŁAJ-GÓRNIK NA RYBNICKIM RYNKU, CZYLI ŚWIĘTA ZE ŚLĄSKIM AKCENTEM

Sesja zdjęciowa ze Świętym Mikołajem, występ Górniczej Orkiestry Dętej, konkursy ze świątecznymi nagrodami, a na koniec śląski piernik i rozgrzewająca herbata dla wszystkich – tak Rybnik z inicjatywy posła do PE Bolesława Piechy świętował tegoroczną Barbórkę i Mikołajki.
6 grudnia rybnicki rynek zalśnił świątecznym blaskiem. Wydarzenie „Śląskie pod choinką” zorganizowane przez posła do PE Bolesława Piechę, wraz z grupą parlamentarną EKR, przyciągnęło licznych mieszkańców Rybnika chcących wspólnie celebrować dwie wyjątkowe okazje – śląską Barbórkę i europejskie Mikołajki.

Uczestnicy zostali powitani przez posła do PE Bolesława Piechę, który na wydarzeniu pojawił się osobiście. Następnie wysłuchali koncertu Śląskiej Górniczej Orkiestry Dętej przy KWK „Jankowice”. Występ górników spotkał się z ogromną aprobatą mieszkańców. Podobnie jak liczne zabawy i konkursy, których zwycięzcy otrzymali żywe drzewka bożonarodzeniowe.  

Na wydarzeniu nie zabrakło Świętego Mikołaja, który brał na kolana chętne maluchy i pozował do zdjęć. Całość uświetnił słodki poczęstunek w postaci śląskiego piernika i rozgrzewającej herbaty.

„Wydarzenie Śląskie pod choinką, które wraz z grupą EKR miałem przyjemność organizować, okazało się wspaniałą okazją do celebracji świąt ponad podziałami w nowym śląsko-europejskim wymiarze. Symbolem tej integracji stał się Święty Mikołaj w tradycyjnej górniczej czapce. Nowe znaczenie otrzymała również choinka, którą niektórzy z Państwa zabrali do swoich domów. Chciałbym, aby śląska tradycja, czerpiąc z europejskiej, była zawsze tak żywa jak to drzewko – podsumowuje poseł do PE Bolesław Piecha.
 

powrót do góry

06.06.2018

Czarodziej-przewodnik i pilne skrzaty na rybnickim rynku, czyli Dzień Dziecka w Krainie Bajki

Stoisko z bajecznie dużą watą cukrową, przepyszne lody przygotowane na cześć znanych, animowanych postaci: Przysmak Misia Uszatka, Pocałunek Śnieżki…magiczne sztuczki, konkursy z nagrodami, a do tego fotobudka oraz szafa wspomnień – tak wspólnie z inicjatorem wydarzenia – posłem PE Bolesławem Piechą świętowaliśmy Dzień Dziecka w Rybniku.
01.06.2018

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO: „ZABYTKI Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA KULTURY UNESCO – WSPÓLNA SPUŚCIZNA EUROPY”

W poniedziałek, 28 maja, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – wspólna spuścizna Europy”. Wydarzenie zorganizowało Liceum Plastyczne w Raciborzu. Konkurs odbył się pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, we współpracy z Fundacją Ofki Raciborskiej.
22.05.2018

Bieg POLAKA MAŁEGO po wiedzę z historii Armii Krajowej

25 maja (piątek), w Raciborzu odbędzie się pierwsza edycja „Biegu POLAKA MAŁEGO”. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę wiodącą spod Zakładu Poprawczego w kierunku wałów wzdłuż kanału Ulgi. W zawodach weźmie udział 100 dzieci, podzielonych według wieku i planowanego dystansu. Wydarzenie łączy bieg terenowy ze sprawdzeniem podstawowej wiedzy z zakresu historii Armii Krajowej. Wśród zgłoszonych dzieci rozlosowana zostanie nagroda główna ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę.