Aktualności

29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie  z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.

Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu.
O pozyskanie siedziby starała się również Polska, jednak odpadła w pierwszej rundzie głosowania. Zdaniem byłego ministra zdrowia na ostateczne wyniki największy wpływ miały nie państwa członkowskie, a koncerny farmaceutyczne zajmujące się rejestracją leków.

W rozmowie poruszono również kwestię polskiego stanowiska na temat wyjścia Wielkiej Brytanii
z UE: „To nie jest tak, że Wielka Brytania może wycofać się bez konsekwencji finansowych. Brexit nie był dobrym zdarzeniem dla Unii Europejskiej, natomiast stał się faktem” – stwierdza Bolesław Piecha. Zdaniem europosła konsekwencje decyzji, jaką podjął brytyjski rząd, jeszcze przez wiele miesięcy będą jednym z głównych problemów Unii. Obecnie trwają negocjacje dotyczące m.in. liczby miejsc europosłów w parlamencie oraz wysokości składki członkowskiej.

Równie żywym tematem okazały się odmienne interpretacje prawa unijnego oraz kwestia otwarcia traktatów po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. W opinii Bolesława Piechy reforma unijna powinna bazować na renegocjacji traktatów, które w wielu sytuacjach przestały odpowiadać na aktualne potrzeby.  
Europoseł zapytany o to, w jakim kierunku powinna podążać Polska podczas rozmów z unijnymi liderami, przypomina zapowiedź głównych przedstawicieli PiS-u na temat łączenia państw bałtyckich, jak również wskazuje na nienajlepsze relacje Polski z Litwą i Ukrainą.
Zdaniem europarlamentarzysty państwo polskie powinno skupić się na sojuszu z Niemcami oraz tymi członkami Unii, którzy powielają polskie stanowisko wobec kryzysu migracyjnego.

Pełna rozmowa dostępna jest tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Wt94oYqpKG
 

powrót do góry

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Szpital budowano blisko 25 lat. Przenoszenie oddziałów rozproszonych po całym mieście do złudzenia przypominało akcję ewakuacyjną, wspieraną przez policję, straż pożarną i miejską. Mówiono, że szpital powstał na potrzeby wojska. O tym, jak wyglądały początki szpitala w Rybniku, opowiadają m.in. Tomasz Zejer – ordynator oddziału ortopedii oraz Bolesław Piecha – pierwszy dyrektor szpitala.
17.05.2018

Kopalnia Zofiówka: Ekstremalna akcja ratownicza dobiegła końca

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejsze nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Ozon prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Wraz z początkiem września zmieni się wartość renty socjalnej. Kwota 865,03 zł urośnie do 1029,80 zł. Wprowadzona przez Sejm nowelizacja to odpowiedź na protesty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, trwające od 18 kwietnia b.r.