Aktualności

29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie  z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.

Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu.
O pozyskanie siedziby starała się również Polska, jednak odpadła w pierwszej rundzie głosowania. Zdaniem byłego ministra zdrowia na ostateczne wyniki największy wpływ miały nie państwa członkowskie, a koncerny farmaceutyczne zajmujące się rejestracją leków.

W rozmowie poruszono również kwestię polskiego stanowiska na temat wyjścia Wielkiej Brytanii
z UE: „To nie jest tak, że Wielka Brytania może wycofać się bez konsekwencji finansowych. Brexit nie był dobrym zdarzeniem dla Unii Europejskiej, natomiast stał się faktem” – stwierdza Bolesław Piecha. Zdaniem europosła konsekwencje decyzji, jaką podjął brytyjski rząd, jeszcze przez wiele miesięcy będą jednym z głównych problemów Unii. Obecnie trwają negocjacje dotyczące m.in. liczby miejsc europosłów w parlamencie oraz wysokości składki członkowskiej.

Równie żywym tematem okazały się odmienne interpretacje prawa unijnego oraz kwestia otwarcia traktatów po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. W opinii Bolesława Piechy reforma unijna powinna bazować na renegocjacji traktatów, które w wielu sytuacjach przestały odpowiadać na aktualne potrzeby.  
Europoseł zapytany o to, w jakim kierunku powinna podążać Polska podczas rozmów z unijnymi liderami, przypomina zapowiedź głównych przedstawicieli PiS-u na temat łączenia państw bałtyckich, jak również wskazuje na nienajlepsze relacje Polski z Litwą i Ukrainą.
Zdaniem europarlamentarzysty państwo polskie powinno skupić się na sojuszu z Niemcami oraz tymi członkami Unii, którzy powielają polskie stanowisko wobec kryzysu migracyjnego.

Pełna rozmowa dostępna jest tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Wt94oYqpKG
 

powrót do góry

16.02.2018

STAŁO SIĘ. DŁUGO WYCZEKIWANE POROZUMIENIE MINISTERSTWA ZDROWIA Z LEKARZAMI REZYDENTAMI

Seria konsultacji i spotkań Ministerstwa Zdrowia z lekarzami rezydentami w końcu przynosi oczekiwane rezultaty. Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wypracował porozumienie, na którym zyskają pacjenci i cały system opieki zdrowotnej w Polsce.
05.02.2018

ORĘDZIE DO POLAKÓW PREMIERA MORAWIECKIEGO

„Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów” – powiedział Premier Mateusz Morawiecki w orędziu do Polaków.
05.02.2018

ROLA SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH W PROFILAKTYCE CHORÓB ZAKAŹNYCH – APEL DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Odejście od szczepień ochronnych spowodowało wyraźny wzrost zachorowań w Europie na groźne choroby zakaźne. Jedną z nich jest odra, nierzadko prowadząca do wirusowego zapalenia mózgu i śmierci dzieci. Były wiceminister zdrowia i poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha kieruje apel do Komisji Europejskiej o zainicjowanie walki ze śmiercionośnym zjawiskiem.