Aktualności

29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie  z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.

Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu.
O pozyskanie siedziby starała się również Polska, jednak odpadła w pierwszej rundzie głosowania. Zdaniem byłego ministra zdrowia na ostateczne wyniki największy wpływ miały nie państwa członkowskie, a koncerny farmaceutyczne zajmujące się rejestracją leków.

W rozmowie poruszono również kwestię polskiego stanowiska na temat wyjścia Wielkiej Brytanii
z UE: „To nie jest tak, że Wielka Brytania może wycofać się bez konsekwencji finansowych. Brexit nie był dobrym zdarzeniem dla Unii Europejskiej, natomiast stał się faktem” – stwierdza Bolesław Piecha. Zdaniem europosła konsekwencje decyzji, jaką podjął brytyjski rząd, jeszcze przez wiele miesięcy będą jednym z głównych problemów Unii. Obecnie trwają negocjacje dotyczące m.in. liczby miejsc europosłów w parlamencie oraz wysokości składki członkowskiej.

Równie żywym tematem okazały się odmienne interpretacje prawa unijnego oraz kwestia otwarcia traktatów po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. W opinii Bolesława Piechy reforma unijna powinna bazować na renegocjacji traktatów, które w wielu sytuacjach przestały odpowiadać na aktualne potrzeby.  
Europoseł zapytany o to, w jakim kierunku powinna podążać Polska podczas rozmów z unijnymi liderami, przypomina zapowiedź głównych przedstawicieli PiS-u na temat łączenia państw bałtyckich, jak również wskazuje na nienajlepsze relacje Polski z Litwą i Ukrainą.
Zdaniem europarlamentarzysty państwo polskie powinno skupić się na sojuszu z Niemcami oraz tymi członkami Unii, którzy powielają polskie stanowisko wobec kryzysu migracyjnego.

Pełna rozmowa dostępna jest tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=Wt94oYqpKG
 

powrót do góry

08.12.2017

MIKOŁAJ-GÓRNIK NA RYBNICKIM RYNKU, CZYLI ŚWIĘTA ZE ŚLĄSKIM AKCENTEM

Sesja zdjęciowa ze Świętym Mikołajem, występ Górniczej Orkiestry Dętej, konkursy ze świątecznymi nagrodami, a na koniec śląski piernik i rozgrzewająca herbata dla wszystkich – tak Rybnik z inicjatywy posła do PE Bolesława Piechy świętował tegoroczną Barbórkę i Mikołajki.
22.11.2017

KAJ MIKOŁAJ FEDRUJE, TAM BASIA RYCHTUJE – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z POSŁEM DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO BOLESŁAWEM PIECHĄ

6 grudnia na rybnickim rynku odbędzie się wydarzenie „Śląskie pod choinką. Świąteczne spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bolesławem Piechą”.
16.11.2017

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE

„Rok obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, to będzie rok ogromnie ważny, w którym powinniśmy uczynić wszystko, by jak najwięcej tych ciągle niezabliźnionych ran, przestało być niezabliźnionymi, by polski duch się wzmacniał” – oświadczył Prezes PiS Jarosław Kaczyński w przededniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie.