Aktualności

22.11.2017

KAJ MIKOŁAJ FEDRUJE, TAM BASIA RYCHTUJE – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z POSŁEM DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO BOLESŁAWEM PIECHĄ

6 grudnia na rybnickim rynku odbędzie się wydarzenie „Śląskie pod choinką. Świąteczne spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bolesławem Piechą”. W programie eventu m.in. występ Górniczej Orkiestry Dętej, słodki poczęstunek, sesja zdjęciowa z Mikołajem-górnikiem, atrakcje dla dzieci oraz konkurs z nagrodami w postaci żywych drzewek bożonarodzeniowych.

To nieprawda, że na Śląsku nie obchodzi się imienin. Obchodzi się, tylko inaczej, z większą pompą i namaszczeniem. Co roku 4 grudnia każda śląska rodzina zbiera się przy stole, by wspólnie świętować imieniny Barbary – patronki górników. Rolada, gumiklyjzy, modro kapusta, a na deser – ku uciesze bajtli – świąteczny piernik. Jedzeniu towarzyszą skoczne melodie Górniczej Orkiestry Dętej, która gra tak głośno, jak gdyby chciała, aby słyszano ją nie tylko w miejscowych familokach, ale w każdym domu, mieszkaniu i biurowcu na całym Górnym Śląsku.

W zaledwie dwa dni potem – drugie imieniny. Jeszcze nie tak dawno nieposłusznym dzieciom na Śląsku mówiło się, a właściwie godało, że na Mikołaja zamiast roztomajtych maszketów dostaną worek węgla. Jednak każdy śląski ojciec wiedział, że taki worek jest na wagę złota, bo kosztuje wiele godzin ciężkiej pracy pod ziemią w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Już niebawem na rybnickim rynku staniemy się świadkami tego, jak te dwie tradycje: Barbórka i Mikołajki połączą się w jedno. Integrację obydwu świąt umożliwi wydarzenie organizowane przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę wraz z Grupą Parlamentarną EKR.
„Wydarzenie Śląskie pod choinką to tylko jeden z wielu przykładów wyjątkowego zjawiska. Europa otwiera się na Śląsk, tak jak Śląsk bez uprzedzeń otworzył się na Europę. Śląska tradycja, gwara i kuchnia wracają do łask, odkrywając swoich zwolenników nie tylko w mieszkańcach Rybnika, Gliwic czy Katowic, ale budząc respekt i uznanie w oczach każdego Europejczyka. Wydarzenie, które wraz z grupą EKR mam przyjemność organizować, to wspaniała okazja do celebracji świąt ponad podziałami w nowym śląsko-europejskim wymiarze” – mówi Bolesław Piecha, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wydarzenie odbędzie się 6 grudnia na rynku w Rybniku, początek przewidziano na godzinę 13.00.
 

powrót do góry

08.12.2017

MIKOŁAJ-GÓRNIK NA RYBNICKIM RYNKU, CZYLI ŚWIĘTA ZE ŚLĄSKIM AKCENTEM

Sesja zdjęciowa ze Świętym Mikołajem, występ Górniczej Orkiestry Dętej, konkursy ze świątecznymi nagrodami, a na koniec śląski piernik i rozgrzewająca herbata dla wszystkich – tak Rybnik z inicjatywy posła do PE Bolesława Piechy świętował tegoroczną Barbórkę i Mikołajki.
29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.
16.11.2017

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE

„Rok obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, to będzie rok ogromnie ważny, w którym powinniśmy uczynić wszystko, by jak najwięcej tych ciągle niezabliźnionych ran, przestało być niezabliźnionymi, by polski duch się wzmacniał” – oświadczył Prezes PiS Jarosław Kaczyński w przededniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie.