Aktualności

22.11.2017

KAJ MIKOŁAJ FEDRUJE, TAM BASIA RYCHTUJE – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z POSŁEM DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO BOLESŁAWEM PIECHĄ

6 grudnia na rybnickim rynku odbędzie się wydarzenie „Śląskie pod choinką. Świąteczne spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bolesławem Piechą”. W programie eventu m.in. występ Górniczej Orkiestry Dętej, słodki poczęstunek, sesja zdjęciowa z Mikołajem-górnikiem, atrakcje dla dzieci oraz konkurs z nagrodami w postaci żywych drzewek bożonarodzeniowych.

To nieprawda, że na Śląsku nie obchodzi się imienin. Obchodzi się, tylko inaczej, z większą pompą i namaszczeniem. Co roku 4 grudnia każda śląska rodzina zbiera się przy stole, by wspólnie świętować imieniny Barbary – patronki górników. Rolada, gumiklyjzy, modro kapusta, a na deser – ku uciesze bajtli – świąteczny piernik. Jedzeniu towarzyszą skoczne melodie Górniczej Orkiestry Dętej, która gra tak głośno, jak gdyby chciała, aby słyszano ją nie tylko w miejscowych familokach, ale w każdym domu, mieszkaniu i biurowcu na całym Górnym Śląsku.

W zaledwie dwa dni potem – drugie imieniny. Jeszcze nie tak dawno nieposłusznym dzieciom na Śląsku mówiło się, a właściwie godało, że na Mikołaja zamiast roztomajtych maszketów dostaną worek węgla. Jednak każdy śląski ojciec wiedział, że taki worek jest na wagę złota, bo kosztuje wiele godzin ciężkiej pracy pod ziemią w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Już niebawem na rybnickim rynku staniemy się świadkami tego, jak te dwie tradycje: Barbórka i Mikołajki połączą się w jedno. Integrację obydwu świąt umożliwi wydarzenie organizowane przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę wraz z Grupą Parlamentarną EKR.
„Wydarzenie Śląskie pod choinką to tylko jeden z wielu przykładów wyjątkowego zjawiska. Europa otwiera się na Śląsk, tak jak Śląsk bez uprzedzeń otworzył się na Europę. Śląska tradycja, gwara i kuchnia wracają do łask, odkrywając swoich zwolenników nie tylko w mieszkańcach Rybnika, Gliwic czy Katowic, ale budząc respekt i uznanie w oczach każdego Europejczyka. Wydarzenie, które wraz z grupą EKR mam przyjemność organizować, to wspaniała okazja do celebracji świąt ponad podziałami w nowym śląsko-europejskim wymiarze” – mówi Bolesław Piecha, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wydarzenie odbędzie się 6 grudnia na rynku w Rybniku, początek przewidziano na godzinę 13.00.
 

powrót do góry

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Szpital budowano blisko 25 lat. Przenoszenie oddziałów rozproszonych po całym mieście do złudzenia przypominało akcję ewakuacyjną, wspieraną przez policję, straż pożarną i miejską. Mówiono, że szpital powstał na potrzeby wojska. O tym, jak wyglądały początki szpitala w Rybniku, opowiadają m.in. Tomasz Zejer – ordynator oddziału ortopedii oraz Bolesław Piecha – pierwszy dyrektor szpitala.
17.05.2018

Kopalnia Zofiówka: Ekstremalna akcja ratownicza dobiegła końca

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejsze nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Ozon prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Wraz z początkiem września zmieni się wartość renty socjalnej. Kwota 865,03 zł urośnie do 1029,80 zł. Wprowadzona przez Sejm nowelizacja to odpowiedź na protesty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, trwające od 18 kwietnia b.r.