Aktualności

22.11.2017

KAJ MIKOŁAJ FEDRUJE, TAM BASIA RYCHTUJE – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z POSŁEM DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO BOLESŁAWEM PIECHĄ

6 grudnia na rybnickim rynku odbędzie się wydarzenie „Śląskie pod choinką. Świąteczne spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bolesławem Piechą”. W programie eventu m.in. występ Górniczej Orkiestry Dętej, słodki poczęstunek, sesja zdjęciowa z Mikołajem-górnikiem, atrakcje dla dzieci oraz konkurs z nagrodami w postaci żywych drzewek bożonarodzeniowych.

To nieprawda, że na Śląsku nie obchodzi się imienin. Obchodzi się, tylko inaczej, z większą pompą i namaszczeniem. Co roku 4 grudnia każda śląska rodzina zbiera się przy stole, by wspólnie świętować imieniny Barbary – patronki górników. Rolada, gumiklyjzy, modro kapusta, a na deser – ku uciesze bajtli – świąteczny piernik. Jedzeniu towarzyszą skoczne melodie Górniczej Orkiestry Dętej, która gra tak głośno, jak gdyby chciała, aby słyszano ją nie tylko w miejscowych familokach, ale w każdym domu, mieszkaniu i biurowcu na całym Górnym Śląsku.

W zaledwie dwa dni potem – drugie imieniny. Jeszcze nie tak dawno nieposłusznym dzieciom na Śląsku mówiło się, a właściwie godało, że na Mikołaja zamiast roztomajtych maszketów dostaną worek węgla. Jednak każdy śląski ojciec wiedział, że taki worek jest na wagę złota, bo kosztuje wiele godzin ciężkiej pracy pod ziemią w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Już niebawem na rybnickim rynku staniemy się świadkami tego, jak te dwie tradycje: Barbórka i Mikołajki połączą się w jedno. Integrację obydwu świąt umożliwi wydarzenie organizowane przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę wraz z Grupą Parlamentarną EKR.
„Wydarzenie Śląskie pod choinką to tylko jeden z wielu przykładów wyjątkowego zjawiska. Europa otwiera się na Śląsk, tak jak Śląsk bez uprzedzeń otworzył się na Europę. Śląska tradycja, gwara i kuchnia wracają do łask, odkrywając swoich zwolenników nie tylko w mieszkańcach Rybnika, Gliwic czy Katowic, ale budząc respekt i uznanie w oczach każdego Europejczyka. Wydarzenie, które wraz z grupą EKR mam przyjemność organizować, to wspaniała okazja do celebracji świąt ponad podziałami w nowym śląsko-europejskim wymiarze” – mówi Bolesław Piecha, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wydarzenie odbędzie się 6 grudnia na rynku w Rybniku, początek przewidziano na godzinę 13.00.
 

powrót do góry

16.02.2018

STAŁO SIĘ. DŁUGO WYCZEKIWANE POROZUMIENIE MINISTERSTWA ZDROWIA Z LEKARZAMI REZYDENTAMI

Seria konsultacji i spotkań Ministerstwa Zdrowia z lekarzami rezydentami w końcu przynosi oczekiwane rezultaty. Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wypracował porozumienie, na którym zyskają pacjenci i cały system opieki zdrowotnej w Polsce.
05.02.2018

ORĘDZIE DO POLAKÓW PREMIERA MORAWIECKIEGO

„Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów” – powiedział Premier Mateusz Morawiecki w orędziu do Polaków.
05.02.2018

ROLA SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH W PROFILAKTYCE CHORÓB ZAKAŹNYCH – APEL DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Odejście od szczepień ochronnych spowodowało wyraźny wzrost zachorowań w Europie na groźne choroby zakaźne. Jedną z nich jest odra, nierzadko prowadząca do wirusowego zapalenia mózgu i śmierci dzieci. Były wiceminister zdrowia i poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha kieruje apel do Komisji Europejskiej o zainicjowanie walki ze śmiercionośnym zjawiskiem.