Aktualności

13.10.2017

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA W WYWIADZE DLA SE: ZMIANY POTRZEBUJĄ CZASU

„Reforma zdrowia i wprowadzenie zmian w szkołach to bardzo trudny do zrealizowania postulat i w pełni zdaję sobie sprawę, że nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Nie zmienia to faktu, że wprowadzane przez rząd zmiany są konieczne i niezbędne” – mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, w rozmowie z „Super Expressem” na temat reformy opieki zdrowotnej w szkole.

„Super Express”: Pielęgniarka zamiast lekarza, a gabinet dentystyczny tylko na kółkach i w dodatku jeden w województwie. „Super Express” ujawnił, jak ma wyglądać medycyna szkolna w wykonaniu Pana partii. Nie wstyd Panu?

Bolesław Piecha: Na pewno nie. To, co ujawniacie, nie jest zgodne z prawdą.

„Super Express”: Niestety takie są fakty.

Bolesław Piecha: To bardzo krzywdząca opinia, nie do końca zgodna z prawdą. Owszem, reforma zdrowia i wprowadzenie zmian w szkołach to bardzo trudny do zrealizowania postulat i w pełni zdaję sobie sprawę, że nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Nie zmienia to faktu, że wprowadzane przez rząd zmiany są konieczne i niezbędne, jednak nie da się ich wprowadzić ot tak.

„Super Express”: Ot tak może nie, ale dla zwykłego człowieka w ostatnich latach kontakt ze służbą zdrowia był katorgą. Każdego dnia mieliśmy informacje o jakimś dramacie w służbie zdrowia. Przykłady: a to karetka gdzieś nie przyjechała, a to brak było informacji...

Bolesław Piecha: Myślę, że gorzej niż było do tej pory to nie będzie. Rzecz jasna mamy różne komentarze, ale europejskie dane mówią, że jest coraz lepiej. Owszem, możemy narzekać na to, co dzieje się w służbie zdrowia. Jednak nie zmienia to faktu, że sytuacja polskiego pacjenta jednak poszła mocno do przodu i jest dużo lepsza, niż była.

„Super Express”: Niekoniecznie. Chcielibyśmy jakiś konkret. Na razie to wiemy tyle, że Beata Szydło obiecywała Polakom, że Prawo i Sprawiedliwość przywróci gabinety lekarskie i stomatologiczne do szkół. Szefowa rządu powtórzyła obietnicę trzy tygodnie temu, rozpoczynając rok szkolny. Wszystko wskazuje na to, że na szumnych zapowiedziach się skończy. Pieniędzy wystarczy jedynie na wyposażenie gabinetu dla pielęgniarki lub higienistki w 20 tys. szkół. Pojedyncza gmina dostanie na ten cel 6,7 tys. zł i prowadzenie gabinetu będzie musiała wziąć na siebie...

Bolesław Piecha: Pamiętajmy, że zmiany w służbie zdrowia będą posuwać się powoli, bo to operacja na żywym organizmie. Trzeba czasu, by planowane przez rząd reformy przyniosły efekt.

„Super Express”: Za taką kwotę nie da się utworzyć gabinetu w wielu szkołach, bo już teraz brakuje tam pomieszczeń do nauki, nie mówiąc o miejscu dla pielęgniarki – podkreśla Sławomir Neumann, były wiceminister zdrowia.

Bolesław Piecha: Na pewno gorzej niż było nie będzie. Wchodzi sieć szpitali, kontrakty na nowych zasadach. Ja jestem optymistą i myślę, że dostępność służby zdrowia w Polsce będzie wyższa niż do tej pory. Nie da się wprowadzić tego z dnia na dzień. To proces, który trzeba przeprowadzić w czasie.
 

powrót do góry

16.01.2018

PROF. ŁUKASZ SZUMOWSKI NOWYM MINISTREM ZDROWIA

We wtorek, 9 stycznia, w Ministerstwie Zdrowia odbyło się uroczyste spotkanie nowo powołanego Ministra Zdrowia – prof. Łukasza Szumowskiego – z ustępującym ze stanowiska dr Konstantym Radziwiłłem. „Te dwa lata w moim życiu osobiście to były wspaniałe dwa lata. Zrobiliśmy bardzo dużo” – stwierdził Konstanty Radziwiłł.
15.01.2018

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA W WYWIADZE DLA SE: NIE DA SIĘ ŁATAĆ ROZERWANYCH SPODNI

„Warunki pracy i płacy lekarzy powinny być priorytetem. Naprawdę chciałbym, ale nie zwiększymy z roku na rok liczby lekarzy. Nie stać nas na to, by w szybki sposób naprawić to, co psuło się przez dziesięciolecia” – stwierdził Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, w najnowszej rozmowie z „Super Expressem”.
10.01.2018

CO NOWEGO W PE? WALKA Z TERRORYZMEM I BISFENOL A

W tym tygodniu posłowie Parlamentu Europejskiego dyskutować będą m.in. na temat nowych narzędzi służących walce z terroryzmem. Obradować będą również nad zwiększeniem limitów stosowania bisfenolu A w produktach mających kontakt z żywnością oraz przygotowywać się do styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu.