Aktualności

21.09.2017

DODATKOWE NAKŁADY NA OCHRONĘ ZDROWIA

„Spodziewamy się większej ilości pieniędzy w zdrowiu, a to jest coś niezwykle istotnego. Służba zdrowia w Polsce od bardzo dawna jest niedofinansowana i każde dodatkowe środki, które są do naszej dyspozycji, są potrzebne” – powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.
 
14 września Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił szczegóły dotyczące dodatkowych środków pieniężnych, które zasilą polską służbę zdrowia jeszcze w tym roku. Wedle specustawy (ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających zapewnić poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej) wzrost nakładów na ochronę zdrowia wyniesie 281,8 mln zł.
 
Środki przeznaczone zostaną między innymi na zakup sprzętu w zakresie onkologii, pediatrii i chirurgii. Część pieniędzy wykorzystana zostanie na zakup 16 dentobusów oraz doposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Wedle planów Ministerstwa pozostałe dofinansowania obejmą m.in. szczepienia ochronne przeciw pneumokokom oraz zakup dodatkowych świadczeń zdrowotnych w ramach obszarów, w których kolejki pacjentów są najdłuższe (np. operacje zaćmy, operacje wymiany stawu biodrowego), co ma się przyczynić do ich skrócenia.
 
Pełen wykaz dziedzin objętych dofinansowaniem dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.
 

powrót do góry

18.05.2018

Historia szpitala w Orzepowicach – wspomnienia pierwszych pracowników

Szpital budowano blisko 25 lat. Przenoszenie oddziałów rozproszonych po całym mieście do złudzenia przypominało akcję ewakuacyjną, wspieraną przez policję, straż pożarną i miejską. Mówiono, że szpital powstał na potrzeby wojska. O tym, jak wyglądały początki szpitala w Rybniku, opowiadają m.in. Tomasz Zejer – ordynator oddziału ortopedii oraz Bolesław Piecha – pierwszy dyrektor szpitala.
17.05.2018

Kopalnia Zofiówka: Ekstremalna akcja ratownicza dobiegła końca

"Po jedenastu dobach akcji ratowniczej prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach, dzisiejsze nocy zastępom ratowników udało się zidentyfikować i przetransportować na górę ciało ostatniego zaginionego górnika. To ogromna tragedia dla nas wszystkich; tragedia, która pochłonęła życie pięciu górników" - powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Ozon prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
15.05.2018

RENTA SOCJALNA BĘDZIE WYŻSZA – SEJM WPROWADZA NOWĄ USTAWĘ

Wraz z początkiem września zmieni się wartość renty socjalnej. Kwota 865,03 zł urośnie do 1029,80 zł. Wprowadzona przez Sejm nowelizacja to odpowiedź na protesty rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych, trwające od 18 kwietnia b.r.