Aktualności

13.09.2017

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W PE W DRUGIEJ POŁOWIE ROKU

Sezon wakacyjny zakończony – również w Parlamencie Europejskim. Czy wiesz, jakie tematy poruszone zostaną na sali obrad w drugiej połowie 2017 roku? Dowiedz się więcej o zaplanowanych debatach politycznych i głosowaniach, mających decydujący wpływ na poziom życia obywateli UE.

We wrześniu przewodniczący Jean-Claude Juncker wygłosi w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii Europejskiej. Posłowie powrócą również do tematu migracji i kontroli granic – Komisja Wolności Obywatelskich przyjmie swoje stanowisko wobec reformy rozporządzenia dublińskiego dotyczącego systemu azylowego w UE. Rozporządzenie określa, które państwo jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o udzielenie azylu. Ponadto posłowie zagłosują w sprawie porozumienia zawartego z państwami członkowskimi.

Wraz z początkiem drugiego półrocza posłowie rozpoczną również pracę nad przepisami mającymi na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z sektora użytkowania gruntów oraz zmiany sposobu użytkowania gruntów i lasów. Co więcej, kontynuowane będą negocjacje w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami (ETS).

Jesienią Parlament Europejski zagłosuje w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI), dzięki czemu będzie mógł zmobilizować inwestycje w wysokości do 500 mld euro do 2020 roku.

Ważnym tematem obrad będą prawa społeczne w krajach UE. Posłowie będą pracować nad szeregiem propozycji Komisji Europejskiej, w tym m.in. zapewniającej równowagę między życiem zawodowym i prywatnym dla pracujących rodziców.
Kontynuowana będzie debata nad wspólnym rynkiem cyfrowym. Posłowie przyjmą zmiany m.in. w prawie autorskim, by zapewnić, że przepisy odpowiadają rozwojowi rynku cyfrowego.

Ponadto posłowie finalizować będą prace nad zmianami w przepisach regulujących walkę z przestępstwami podatkowymi, co powinno poprawić przejrzystość, jeśli chodzi o rzeczywistych właścicieli firm i przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu.
 

powrót do góry

06.06.2018

Czarodziej-przewodnik i pilne skrzaty na rybnickim rynku, czyli Dzień Dziecka w Krainie Bajki

Stoisko z bajecznie dużą watą cukrową, przepyszne lody przygotowane na cześć znanych, animowanych postaci: Przysmak Misia Uszatka, Pocałunek Śnieżki…magiczne sztuczki, konkursy z nagrodami, a do tego fotobudka oraz szafa wspomnień – tak wspólnie z inicjatorem wydarzenia – posłem PE Bolesławem Piechą świętowaliśmy Dzień Dziecka w Rybniku.
01.06.2018

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO: „ZABYTKI Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA KULTURY UNESCO – WSPÓLNA SPUŚCIZNA EUROPY”

W poniedziałek, 28 maja, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – wspólna spuścizna Europy”. Wydarzenie zorganizowało Liceum Plastyczne w Raciborzu. Konkurs odbył się pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy oraz Starosty Raciborskiego Ryszarda Winiarskiego, we współpracy z Fundacją Ofki Raciborskiej.
22.05.2018

Bieg POLAKA MAŁEGO po wiedzę z historii Armii Krajowej

25 maja (piątek), w Raciborzu odbędzie się pierwsza edycja „Biegu POLAKA MAŁEGO”. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę wiodącą spod Zakładu Poprawczego w kierunku wałów wzdłuż kanału Ulgi. W zawodach weźmie udział 100 dzieci, podzielonych według wieku i planowanego dystansu. Wydarzenie łączy bieg terenowy ze sprawdzeniem podstawowej wiedzy z zakresu historii Armii Krajowej. Wśród zgłoszonych dzieci rozlosowana zostanie nagroda główna ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechę.