Aktualności

13.09.2017

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W PE W DRUGIEJ POŁOWIE ROKU

Sezon wakacyjny zakończony – również w Parlamencie Europejskim. Czy wiesz, jakie tematy poruszone zostaną na sali obrad w drugiej połowie 2017 roku? Dowiedz się więcej o zaplanowanych debatach politycznych i głosowaniach, mających decydujący wpływ na poziom życia obywateli UE.

We wrześniu przewodniczący Jean-Claude Juncker wygłosi w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii Europejskiej. Posłowie powrócą również do tematu migracji i kontroli granic – Komisja Wolności Obywatelskich przyjmie swoje stanowisko wobec reformy rozporządzenia dublińskiego dotyczącego systemu azylowego w UE. Rozporządzenie określa, które państwo jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o udzielenie azylu. Ponadto posłowie zagłosują w sprawie porozumienia zawartego z państwami członkowskimi.

Wraz z początkiem drugiego półrocza posłowie rozpoczną również pracę nad przepisami mającymi na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z sektora użytkowania gruntów oraz zmiany sposobu użytkowania gruntów i lasów. Co więcej, kontynuowane będą negocjacje w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami (ETS).

Jesienią Parlament Europejski zagłosuje w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI), dzięki czemu będzie mógł zmobilizować inwestycje w wysokości do 500 mld euro do 2020 roku.

Ważnym tematem obrad będą prawa społeczne w krajach UE. Posłowie będą pracować nad szeregiem propozycji Komisji Europejskiej, w tym m.in. zapewniającej równowagę między życiem zawodowym i prywatnym dla pracujących rodziców.
Kontynuowana będzie debata nad wspólnym rynkiem cyfrowym. Posłowie przyjmą zmiany m.in. w prawie autorskim, by zapewnić, że przepisy odpowiadają rozwojowi rynku cyfrowego.

Ponadto posłowie finalizować będą prace nad zmianami w przepisach regulujących walkę z przestępstwami podatkowymi, co powinno poprawić przejrzystość, jeśli chodzi o rzeczywistych właścicieli firm i przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu.
 

powrót do góry

13.10.2017

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA W WYWIADZE DLA SE: ZMIANY POTRZEBUJĄ CZASU

„Reforma zdrowia i wprowadzenie zmian w szkołach to bardzo trudny do zrealizowania postulat i w pełni zdaję sobie sprawę, że nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Nie zmienia to faktu, że wprowadzane przez rząd zmiany są konieczne i niezbędne” – mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, w rozmowie z „Super Expressem” na temat reformy opieki zdrowotnej w szkole.
13.10.2017

PAŹDZIERNIKOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Podczas październikowej sesji plenarnej posłowie skrytykowali brak wystarczających postępów w negocjacjach w sprawie Brexitu. Poruszyli również temat najnowszych wydarzeń w Katalonii oraz wezwali w rezolucji do zaostrzenia środków mających na celu walkę z atakami cybernetycznymi.
07.10.2017

PREMIER BEATA SZYDŁO: IM LEPSZE SONDAŻE, TYM WIĘCEJ PRACY

„Im mamy lepsze sondaże, uważam, że powinniśmy więcej pracować. Polacy doceniają, że Rząd PiS jest konsekwentny, że nie wycofuje się z trudnych decyzji, realizuje obietnice, mimo że jesteśmy atakowani” – oświadczyła Premier Beata Szydło w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.