Aktualności

13.09.2017

„TO WIĘKSZA SZANSA NA POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA POLAKÓW” – BOLESŁAW PIECHA O REFORMIE ZDROWIA

Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha w rozmowie z redaktor Edytą Hołdyńską ocenia korzyści płynące z ustawy tworzącej tzw. sieci szpitali. Projekt Prawa i Sprawiedliwości ma na celu usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne. Reforma zdrowia wejdzie w życie 1 października 2017 roku. 

Poseł PiS Bolesław Piecha stwierdza, że jednym z najważniejszych efektów reformy będzie poprawa dostępności do służby zdrowia oraz jakości świadczonych usług medycznych. Zdaniem byłego wiceministra zdrowia w dobrze zarządzanych szpitalach, które zdobyły solidne podstawy finansowe, pacjent może czuć się w pełni bezpiecznie.
 
Zgodnie z reformą, podstawowej zmianie ulegnie sposób opłacania systemu zdrowia. Placówki szpitalne będą częściowo finansowanie z ryczałtu, tj. z kwoty ustalonej odgórnie za pomocą algorytmu. W opinii posła Bolesława Piechy najlepszym rozwiązaniem staną się czytelne i precyzyjne obliczanie wielkości środków finansowych, jakie przysługują konkretnym szpitalom w określonym terminie. Przejrzystość takich rozporządzeń jest ważna z punktu widzenia tych, którzy będą o nie zabiegać. 
 
Szpitale publiczne, które borykają się dziś z problemami finansowymi, wreszcie będą mogły skupić się na leczeniu pacjenta, nie martwiąc się o brak środków na jego zabezpieczenie. Usystematyzowanie opieki zdrowotnej polegać ma więc na kompleksowym leczeniu jak najbliżej miejsca zamieszkania przez lekarzy pierwszego kontaktu. Wzmocnienie tej części systemu jest dla posła Bolesława Piechy źródłem nadziei na poprawę funkcjonowania Narodowej Służby Zdrowia. 
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.