Aktualności

25.08.2017

PE OKREŚLA WARUNKI NEGOCJACJI WS. BREXITU

Interesy obywateli na pierwszym miejscu oraz przestrzeganie zobowiązań dotyczących budżetu UE – takie warunki negocjacji postawił Parlament Europejski Wielkiej Brytanii, która rozpoczęła formalny proces odejścia ze Wspólnoty.
 
Parlament Europejski zobowiązany jest do zatwierdzenia wszelkich umów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Podczas głosowania posłowie będą sprawdzali, czy przestrzegane były ustanowione przez nich zasady negocjacji ustanowione przez Parlament.
 
Interesy obywateli muszą stanowić priorytet wszystkich podejmowanych działań. Negocjacje powinny być prowadzone w dobrej wierze i przy zachowaniu pełnej przejrzystości. Podczas rozmów nie może dojść do ustępstw pomiędzy bezpieczeństwem a przyszłymi stosunkami gospodarczymi.
Ponadto Zjednoczone Królestwo musi przestrzegać zobowiązań dotyczących budżetu UE. Zarys przyszłych stosunków UE-Wielka Brytania będzie omawiany wyłącznie po wyraźnym postępie w rozmowach dotyczących tego, jak ma wyglądać odejście ze Wspólnoty. Parlamentarzyści podkreślają, że członkostwo w jednolitym rynku możliwe jest tylko wtedy, gdy ma miejsce wolny przepływ produktów, kapitału, usług i osób. Wielka Brytania nie może prowadzić oddzielnych negocjacji z poszczególnymi państwami UE czy państwami spoza UE.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.