Aktualności

25.08.2017

PE: NOWE STANDARDY JAKOŚCI I TRWAŁOŚCI PRODUKTÓW

Parlament Europejski pragnie ustanowić nowe standardy jakości i trwałości produktów oraz zachęcić konsumentów do ich naprawiania. Takie działania mają zapobiec marnotrawstwu pieniędzy, ograniczyć nadprodukcję odpadów oraz zlikwidować zjawisko tzw. „planowanej zużywalności”.

Parlament Europejski ustalił, że na rynku powinno pojawić się więcej produktów wysokiej jakości, a tym samym – większej trwałości. Posłowie wezwali m.in. do ustanowienia minimalnych standardów, które mogłyby być wyznaczone we współpracy z europejskimi stowarzyszeniami technicznymi. Jedną z propozycji wydłużenia trwałości produktów jest stosowanie łatwo wymienialnych materiałów i technik ułatwiających naprawy (np. przykręcanie zamiast spawania).

Parlament chce również zająć się problemem tzw. planowanej zużywalności, czyli projektowania produktów w taki sposób, żeby po określonym czasie przestały działać. W tym celu posłowie wzywają Komisję Europejską do ustanowienia niezależnego systemu, który pomagałby w ocenie, czy w danym przypadku producent kierował się złą wolą. 

Inicjatywa Parlamentu wpisuje się w model gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, w której zużyte produkty są przetwarzane, ponownie wykorzystywane lub naprawiane.
 

powrót do góry

08.12.2017

MIKOŁAJ-GÓRNIK NA RYBNICKIM RYNKU, CZYLI ŚWIĘTA ZE ŚLĄSKIM AKCENTEM

Sesja zdjęciowa ze Świętym Mikołajem, występ Górniczej Orkiestry Dętej, konkursy ze świątecznymi nagrodami, a na koniec śląski piernik i rozgrzewająca herbata dla wszystkich – tak Rybnik z inicjatywy posła do PE Bolesława Piechy świętował tegoroczną Barbórkę i Mikołajki.
29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.
22.11.2017

KAJ MIKOŁAJ FEDRUJE, TAM BASIA RYCHTUJE – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z POSŁEM DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO BOLESŁAWEM PIECHĄ

6 grudnia na rybnickim rynku odbędzie się wydarzenie „Śląskie pod choinką. Świąteczne spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bolesławem Piechą”.