Aktualności

25.08.2017

PE: NOWE STANDARDY JAKOŚCI I TRWAŁOŚCI PRODUKTÓW

Parlament Europejski pragnie ustanowić nowe standardy jakości i trwałości produktów oraz zachęcić konsumentów do ich naprawiania. Takie działania mają zapobiec marnotrawstwu pieniędzy, ograniczyć nadprodukcję odpadów oraz zlikwidować zjawisko tzw. „planowanej zużywalności”.

Parlament Europejski ustalił, że na rynku powinno pojawić się więcej produktów wysokiej jakości, a tym samym – większej trwałości. Posłowie wezwali m.in. do ustanowienia minimalnych standardów, które mogłyby być wyznaczone we współpracy z europejskimi stowarzyszeniami technicznymi. Jedną z propozycji wydłużenia trwałości produktów jest stosowanie łatwo wymienialnych materiałów i technik ułatwiających naprawy (np. przykręcanie zamiast spawania).

Parlament chce również zająć się problemem tzw. planowanej zużywalności, czyli projektowania produktów w taki sposób, żeby po określonym czasie przestały działać. W tym celu posłowie wzywają Komisję Europejską do ustanowienia niezależnego systemu, który pomagałby w ocenie, czy w danym przypadku producent kierował się złą wolą. 

Inicjatywa Parlamentu wpisuje się w model gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, w której zużyte produkty są przetwarzane, ponownie wykorzystywane lub naprawiane.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.