Aktualności

25.08.2017

PE: NOWE STANDARDY JAKOŚCI I TRWAŁOŚCI PRODUKTÓW

Parlament Europejski pragnie ustanowić nowe standardy jakości i trwałości produktów oraz zachęcić konsumentów do ich naprawiania. Takie działania mają zapobiec marnotrawstwu pieniędzy, ograniczyć nadprodukcję odpadów oraz zlikwidować zjawisko tzw. „planowanej zużywalności”.

Parlament Europejski ustalił, że na rynku powinno pojawić się więcej produktów wysokiej jakości, a tym samym – większej trwałości. Posłowie wezwali m.in. do ustanowienia minimalnych standardów, które mogłyby być wyznaczone we współpracy z europejskimi stowarzyszeniami technicznymi. Jedną z propozycji wydłużenia trwałości produktów jest stosowanie łatwo wymienialnych materiałów i technik ułatwiających naprawy (np. przykręcanie zamiast spawania).

Parlament chce również zająć się problemem tzw. planowanej zużywalności, czyli projektowania produktów w taki sposób, żeby po określonym czasie przestały działać. W tym celu posłowie wzywają Komisję Europejską do ustanowienia niezależnego systemu, który pomagałby w ocenie, czy w danym przypadku producent kierował się złą wolą. 

Inicjatywa Parlamentu wpisuje się w model gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, w której zużyte produkty są przetwarzane, ponownie wykorzystywane lub naprawiane.
 

powrót do góry

13.10.2017

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA W WYWIADZE DLA SE: ZMIANY POTRZEBUJĄ CZASU

„Reforma zdrowia i wprowadzenie zmian w szkołach to bardzo trudny do zrealizowania postulat i w pełni zdaję sobie sprawę, że nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Nie zmienia to faktu, że wprowadzane przez rząd zmiany są konieczne i niezbędne” – mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, w rozmowie z „Super Expressem” na temat reformy opieki zdrowotnej w szkole.
13.10.2017

PAŹDZIERNIKOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Podczas październikowej sesji plenarnej posłowie skrytykowali brak wystarczających postępów w negocjacjach w sprawie Brexitu. Poruszyli również temat najnowszych wydarzeń w Katalonii oraz wezwali w rezolucji do zaostrzenia środków mających na celu walkę z atakami cybernetycznymi.
07.10.2017

PREMIER BEATA SZYDŁO: IM LEPSZE SONDAŻE, TYM WIĘCEJ PRACY

„Im mamy lepsze sondaże, uważam, że powinniśmy więcej pracować. Polacy doceniają, że Rząd PiS jest konsekwentny, że nie wycofuje się z trudnych decyzji, realizuje obietnice, mimo że jesteśmy atakowani” – oświadczyła Premier Beata Szydło w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.