Aktualności

25.08.2017

PE: NOWE STANDARDY JAKOŚCI I TRWAŁOŚCI PRODUKTÓW

Parlament Europejski pragnie ustanowić nowe standardy jakości i trwałości produktów oraz zachęcić konsumentów do ich naprawiania. Takie działania mają zapobiec marnotrawstwu pieniędzy, ograniczyć nadprodukcję odpadów oraz zlikwidować zjawisko tzw. „planowanej zużywalności”.

Parlament Europejski ustalił, że na rynku powinno pojawić się więcej produktów wysokiej jakości, a tym samym – większej trwałości. Posłowie wezwali m.in. do ustanowienia minimalnych standardów, które mogłyby być wyznaczone we współpracy z europejskimi stowarzyszeniami technicznymi. Jedną z propozycji wydłużenia trwałości produktów jest stosowanie łatwo wymienialnych materiałów i technik ułatwiających naprawy (np. przykręcanie zamiast spawania).

Parlament chce również zająć się problemem tzw. planowanej zużywalności, czyli projektowania produktów w taki sposób, żeby po określonym czasie przestały działać. W tym celu posłowie wzywają Komisję Europejską do ustanowienia niezależnego systemu, który pomagałby w ocenie, czy w danym przypadku producent kierował się złą wolą. 

Inicjatywa Parlamentu wpisuje się w model gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, w której zużyte produkty są przetwarzane, ponownie wykorzystywane lub naprawiane.
 

powrót do góry

20.03.2018

POSEŁ PIS BOLESŁAW PIECHA GOŚCIEM W PROGRAMIE „ROZMOWA DNIA” RADIA PIEKARY

„Wizerunek Polski w Europie nadszarpnięty jest silną polityką polskiego rządu, nastawioną na niezależność i budowanie pozycji. Europie to się nie podoba” – mówił Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha, który był gościem we wczorajszym programie „Rozmowa Dnia” Radia Piekary.
16.03.2018

KONFERENCJA „NIEPODLEGLOŚĆ CYFROWA. POLSKA MYŚL TECHNOLOGICZNA…”

2 marca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja pod tytułem „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu”. Głos zabrał między innymi Premier Mateusz Morawiecki: „Trzeba wierzyć w sukces, człowieka i naszą Ojczyznę. Silne państwo, wielka Polska powstanie wtedy, gdy będziemy w stanie wypracować więcej oszczędności inwestycji i innowacyjności” – powiedział.
14.03.2018

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA WICEPRZEWODNICZĄCYM EUROPARLAMENTARNEJ KOMISJI ŚLEDCZEJ DS. PESTYCYDÓW

W poniedziałek, 12 marca, Parlament Europejski dokonał wyboru kierownictwa komisji śledczej ds. unijnej procedury wydawania zezwoleń na dopuszczenie pestycydów do obrotu. Wiceprzewodniczącym komisji został europoseł PiS Bolesław Piecha.