Aktualności

24.08.2017

CO ROBIĆ, GDY STANIESZ SIĘ OFIARĄ KRADZIEŻY ZA GRANICĄ?

Polacy chętnie spędzają urlopy za granicą. Chociaż w okresie wakacji liczba kradzieży gwałtownie wzrasta, wielu turystów nie jest przygotowanych na taką sytuację. Jak można uchronić się przed kłopotami?
 
Wzmożona czujność – należy ją zachować we wszystkich miejscach publicznych, szczególnie w środkach transportu, w centrach handlowych, na dworcach, lotniskach, czy targowiskach. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie jest tłoczno, panują idealne warunki dla kieszonkowców.
 
Zabezpieczenie mienia – wartościowe rzeczy powinny być zawsze odpowiednio schowane. W hotelu należy korzystać z sejfów lub skrytek. W trakcie zwiedzania dobrym rozwiązaniem jest oddzielne noszenie dokumentów i pieniędzy. Zaleca się również noszenie przy sobie takich kwot, które są niezbędne w danych okolicznościach.
 
Powiadomienie odpowiednich służb – jeżeli dojdzie do kradzieży, należy ją zgłosić w najbliższym posterunku policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Trzeba jak najszybciej zastrzec skradzione karty kredytowe – najlepiej pod numerem 828 828 828. To wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych, oferujący usługę niezależnie od banku, w którym posiadamy konto.

Zgłoszenie się do placówki dyplomatycznej – utratę dokumentów należy zgłosić do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Może to być konsulat, bądź wydział konsularny ambasady RP w danym kraju. Przed samym wyjazdem można przygotować kopie dokumentów, które przydadzą się podczas wystawiania dokumentów zastępczych.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.