Aktualności

24.08.2017

CO ROBIĆ, GDY STANIESZ SIĘ OFIARĄ KRADZIEŻY ZA GRANICĄ?

Polacy chętnie spędzają urlopy za granicą. Chociaż w okresie wakacji liczba kradzieży gwałtownie wzrasta, wielu turystów nie jest przygotowanych na taką sytuację. Jak można uchronić się przed kłopotami?
 
Wzmożona czujność – należy ją zachować we wszystkich miejscach publicznych, szczególnie w środkach transportu, w centrach handlowych, na dworcach, lotniskach, czy targowiskach. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie jest tłoczno, panują idealne warunki dla kieszonkowców.
 
Zabezpieczenie mienia – wartościowe rzeczy powinny być zawsze odpowiednio schowane. W hotelu należy korzystać z sejfów lub skrytek. W trakcie zwiedzania dobrym rozwiązaniem jest oddzielne noszenie dokumentów i pieniędzy. Zaleca się również noszenie przy sobie takich kwot, które są niezbędne w danych okolicznościach.
 
Powiadomienie odpowiednich służb – jeżeli dojdzie do kradzieży, należy ją zgłosić w najbliższym posterunku policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Trzeba jak najszybciej zastrzec skradzione karty kredytowe – najlepiej pod numerem 828 828 828. To wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych, oferujący usługę niezależnie od banku, w którym posiadamy konto.

Zgłoszenie się do placówki dyplomatycznej – utratę dokumentów należy zgłosić do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Może to być konsulat, bądź wydział konsularny ambasady RP w danym kraju. Przed samym wyjazdem można przygotować kopie dokumentów, które przydadzą się podczas wystawiania dokumentów zastępczych.
 

powrót do góry

13.10.2017

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA W WYWIADZE DLA SE: ZMIANY POTRZEBUJĄ CZASU

„Reforma zdrowia i wprowadzenie zmian w szkołach to bardzo trudny do zrealizowania postulat i w pełni zdaję sobie sprawę, że nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Nie zmienia to faktu, że wprowadzane przez rząd zmiany są konieczne i niezbędne” – mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, w rozmowie z „Super Expressem” na temat reformy opieki zdrowotnej w szkole.
13.10.2017

PAŹDZIERNIKOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Podczas październikowej sesji plenarnej posłowie skrytykowali brak wystarczających postępów w negocjacjach w sprawie Brexitu. Poruszyli również temat najnowszych wydarzeń w Katalonii oraz wezwali w rezolucji do zaostrzenia środków mających na celu walkę z atakami cybernetycznymi.
07.10.2017

PREMIER BEATA SZYDŁO: IM LEPSZE SONDAŻE, TYM WIĘCEJ PRACY

„Im mamy lepsze sondaże, uważam, że powinniśmy więcej pracować. Polacy doceniają, że Rząd PiS jest konsekwentny, że nie wycofuje się z trudnych decyzji, realizuje obietnice, mimo że jesteśmy atakowani” – oświadczyła Premier Beata Szydło w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.