Aktualności

24.08.2017

CO ROBIĆ, GDY STANIESZ SIĘ OFIARĄ KRADZIEŻY ZA GRANICĄ?

Polacy chętnie spędzają urlopy za granicą. Chociaż w okresie wakacji liczba kradzieży gwałtownie wzrasta, wielu turystów nie jest przygotowanych na taką sytuację. Jak można uchronić się przed kłopotami?
 
Wzmożona czujność – należy ją zachować we wszystkich miejscach publicznych, szczególnie w środkach transportu, w centrach handlowych, na dworcach, lotniskach, czy targowiskach. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie jest tłoczno, panują idealne warunki dla kieszonkowców.
 
Zabezpieczenie mienia – wartościowe rzeczy powinny być zawsze odpowiednio schowane. W hotelu należy korzystać z sejfów lub skrytek. W trakcie zwiedzania dobrym rozwiązaniem jest oddzielne noszenie dokumentów i pieniędzy. Zaleca się również noszenie przy sobie takich kwot, które są niezbędne w danych okolicznościach.
 
Powiadomienie odpowiednich służb – jeżeli dojdzie do kradzieży, należy ją zgłosić w najbliższym posterunku policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Trzeba jak najszybciej zastrzec skradzione karty kredytowe – najlepiej pod numerem 828 828 828. To wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych, oferujący usługę niezależnie od banku, w którym posiadamy konto.

Zgłoszenie się do placówki dyplomatycznej – utratę dokumentów należy zgłosić do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Może to być konsulat, bądź wydział konsularny ambasady RP w danym kraju. Przed samym wyjazdem można przygotować kopie dokumentów, które przydadzą się podczas wystawiania dokumentów zastępczych.
 

powrót do góry

20.03.2018

POSEŁ PIS BOLESŁAW PIECHA GOŚCIEM W PROGRAMIE „ROZMOWA DNIA” RADIA PIEKARY

„Wizerunek Polski w Europie nadszarpnięty jest silną polityką polskiego rządu, nastawioną na niezależność i budowanie pozycji. Europie to się nie podoba” – mówił Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha, który był gościem we wczorajszym programie „Rozmowa Dnia” Radia Piekary.
16.03.2018

KONFERENCJA „NIEPODLEGLOŚĆ CYFROWA. POLSKA MYŚL TECHNOLOGICZNA…”

2 marca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja pod tytułem „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu”. Głos zabrał między innymi Premier Mateusz Morawiecki: „Trzeba wierzyć w sukces, człowieka i naszą Ojczyznę. Silne państwo, wielka Polska powstanie wtedy, gdy będziemy w stanie wypracować więcej oszczędności inwestycji i innowacyjności” – powiedział.
14.03.2018

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA WICEPRZEWODNICZĄCYM EUROPARLAMENTARNEJ KOMISJI ŚLEDCZEJ DS. PESTYCYDÓW

W poniedziałek, 12 marca, Parlament Europejski dokonał wyboru kierownictwa komisji śledczej ds. unijnej procedury wydawania zezwoleń na dopuszczenie pestycydów do obrotu. Wiceprzewodniczącym komisji został europoseł PiS Bolesław Piecha.