Aktualności

24.08.2017

CO ROBIĆ, GDY STANIESZ SIĘ OFIARĄ KRADZIEŻY ZA GRANICĄ?

Polacy chętnie spędzają urlopy za granicą. Chociaż w okresie wakacji liczba kradzieży gwałtownie wzrasta, wielu turystów nie jest przygotowanych na taką sytuację. Jak można uchronić się przed kłopotami?
 
Wzmożona czujność – należy ją zachować we wszystkich miejscach publicznych, szczególnie w środkach transportu, w centrach handlowych, na dworcach, lotniskach, czy targowiskach. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie jest tłoczno, panują idealne warunki dla kieszonkowców.
 
Zabezpieczenie mienia – wartościowe rzeczy powinny być zawsze odpowiednio schowane. W hotelu należy korzystać z sejfów lub skrytek. W trakcie zwiedzania dobrym rozwiązaniem jest oddzielne noszenie dokumentów i pieniędzy. Zaleca się również noszenie przy sobie takich kwot, które są niezbędne w danych okolicznościach.
 
Powiadomienie odpowiednich służb – jeżeli dojdzie do kradzieży, należy ją zgłosić w najbliższym posterunku policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Trzeba jak najszybciej zastrzec skradzione karty kredytowe – najlepiej pod numerem 828 828 828. To wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych, oferujący usługę niezależnie od banku, w którym posiadamy konto.

Zgłoszenie się do placówki dyplomatycznej – utratę dokumentów należy zgłosić do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Może to być konsulat, bądź wydział konsularny ambasady RP w danym kraju. Przed samym wyjazdem można przygotować kopie dokumentów, które przydadzą się podczas wystawiania dokumentów zastępczych.
 

powrót do góry

08.12.2017

MIKOŁAJ-GÓRNIK NA RYBNICKIM RYNKU, CZYLI ŚWIĘTA ZE ŚLĄSKIM AKCENTEM

Sesja zdjęciowa ze Świętym Mikołajem, występ Górniczej Orkiestry Dętej, konkursy ze świątecznymi nagrodami, a na koniec śląski piernik i rozgrzewająca herbata dla wszystkich – tak Rybnik z inicjatywy posła do PE Bolesława Piechy świętował tegoroczną Barbórkę i Mikołajki.
29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.
22.11.2017

KAJ MIKOŁAJ FEDRUJE, TAM BASIA RYCHTUJE – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z POSŁEM DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO BOLESŁAWEM PIECHĄ

6 grudnia na rybnickim rynku odbędzie się wydarzenie „Śląskie pod choinką. Świąteczne spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bolesławem Piechą”.