Aktualności

13.07.2017

LIPCOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Walka z chorobami zakaźnymi, pomoc finansowa dla uchodźców, negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE oraz pierwsza w historii umowa UE-Kuba – to tylko nieliczne spośród wielu ważnych tematów poruszonych podczas lipcowych obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
 
PE planuje wprowadzić nowe sposoby walki z chorobami zakaźnymi, stanowiącymi dla Europy jedno z najbardziej poważnych, transgranicznych zagrożeń. Europosłowie zaproponowali m.in. wprowadzenie darmowych testów na HIV, które mogłyby przyśpieszyć diagnozę i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
 
Podczas lipcowych obrad posłowie powrócili także do tematu kryzysu migracyjnego. PE wezwał państwa członkowskie, aby 6,4 mld euro nadwyżki z budżetu z 2016 r. przeznaczyły na pomoc dla uchodźców.
 
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami poczynionymi w Strasburgu negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE zostaną zawieszone, jeśli rząd w Ankarze zgodnie z zapowiedzią zmieni konstytucję. Poparcie posłów zdobyła natomiast pierwsza w historii umowa między UE i Kubą. Porozumienie zawiera zapis, który umożliwia zawieszenie umowy w przypadku łamania praw człowieka przez Kubę.
 
Parlament chce ograniczyć zjawisko dumpingu. W tym celu posłowie przyjęli cła antydumpingowe, które mają chronić skuteczniej chronić przemysł i miejsca pracy przed nieuczciwymi praktykami handlowymi państw spoza Wspólnoty.
 
Nowym postanowieniem przyjętym przez Parlament jest prawny obowiązek ujawnienia informacji o podatkach płaconych w każdym państwie przez międzynarodowe firmy. Dostępne staną się informacje m.in. o obrocie, zyskach, zapłaconych podatkach i przyznanych ulgach podatkowych.
Posłowie zgodzili się na powołanie komisji specjalnej, która zajmie się problemem terroryzmu. W jej skład wejdzie 30 posłów, którzy ocenią rozmiar zagrożenia terroryzmem w Europie. Mandat komisji wynosi 12 miesięcy.
 

powrót do góry

08.08.2017

Polska oficjalnym kandydatem do nowej siedziby EBA i EMA

Po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w 2019 roku, zarówno Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), jak i Europejska Agencja Leków (EMA) będą musiały zmienić swoją dotychczasową siedzibę. Polska złożyła ofertę dotyczącą przeniesienia siedzib unijnych agencji z Londynu do Warszawy.
08.08.2017

Prezes PiS Jarosław Kaczyński: „Chcemy, aby życie publiczne wróciło do normy”

„Musimy iść razem do przodu. Radykalna reforma wymiaru sprawiedliwości musi zostać przeprowadzona. Zakres bezprawia, który panuje w sądownictwie jest ogromny i należy z tym skończyć – oświadczył Prezes PiS Jarosław Kaczyński w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.
21.07.2017

„NA PIERWSZYM MIEJSCU POWINIEN BYĆ PACJENT” – BOLESŁAW PIECHA W WYWIADZIE DLA SE

„Szpitale mogą ulec pokusie, jakiej dziś ulegają niektóre gabinety. Że pacjentowi da się wybór: albo czeka pan w kolejce, albo przyjdzie dziś po 16.00. Ale wtedy musi pan zapłacić. Jednak w przypadku leczenia szpitalnego takie dzielenie nie powinno mieć miejsca” – tak Bolesław Piecha komentuje w najnowszym wywiadzie dla portalu „Super Express” pomysł ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dotyczący płatnego leczenia w szpitalach.