Aktualności

13.07.2017

LIPCOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Walka z chorobami zakaźnymi, pomoc finansowa dla uchodźców, negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE oraz pierwsza w historii umowa UE-Kuba – to tylko nieliczne spośród wielu ważnych tematów poruszonych podczas lipcowych obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
 
PE planuje wprowadzić nowe sposoby walki z chorobami zakaźnymi, stanowiącymi dla Europy jedno z najbardziej poważnych, transgranicznych zagrożeń. Europosłowie zaproponowali m.in. wprowadzenie darmowych testów na HIV, które mogłyby przyśpieszyć diagnozę i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
 
Podczas lipcowych obrad posłowie powrócili także do tematu kryzysu migracyjnego. PE wezwał państwa członkowskie, aby 6,4 mld euro nadwyżki z budżetu z 2016 r. przeznaczyły na pomoc dla uchodźców.
 
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami poczynionymi w Strasburgu negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE zostaną zawieszone, jeśli rząd w Ankarze zgodnie z zapowiedzią zmieni konstytucję. Poparcie posłów zdobyła natomiast pierwsza w historii umowa między UE i Kubą. Porozumienie zawiera zapis, który umożliwia zawieszenie umowy w przypadku łamania praw człowieka przez Kubę.
 
Parlament chce ograniczyć zjawisko dumpingu. W tym celu posłowie przyjęli cła antydumpingowe, które mają chronić skuteczniej chronić przemysł i miejsca pracy przed nieuczciwymi praktykami handlowymi państw spoza Wspólnoty.
 
Nowym postanowieniem przyjętym przez Parlament jest prawny obowiązek ujawnienia informacji o podatkach płaconych w każdym państwie przez międzynarodowe firmy. Dostępne staną się informacje m.in. o obrocie, zyskach, zapłaconych podatkach i przyznanych ulgach podatkowych.
Posłowie zgodzili się na powołanie komisji specjalnej, która zajmie się problemem terroryzmu. W jej skład wejdzie 30 posłów, którzy ocenią rozmiar zagrożenia terroryzmem w Europie. Mandat komisji wynosi 12 miesięcy.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.