Aktualności

13.07.2017

LIPCOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Walka z chorobami zakaźnymi, pomoc finansowa dla uchodźców, negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE oraz pierwsza w historii umowa UE-Kuba – to tylko nieliczne spośród wielu ważnych tematów poruszonych podczas lipcowych obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
 
PE planuje wprowadzić nowe sposoby walki z chorobami zakaźnymi, stanowiącymi dla Europy jedno z najbardziej poważnych, transgranicznych zagrożeń. Europosłowie zaproponowali m.in. wprowadzenie darmowych testów na HIV, które mogłyby przyśpieszyć diagnozę i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
 
Podczas lipcowych obrad posłowie powrócili także do tematu kryzysu migracyjnego. PE wezwał państwa członkowskie, aby 6,4 mld euro nadwyżki z budżetu z 2016 r. przeznaczyły na pomoc dla uchodźców.
 
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami poczynionymi w Strasburgu negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE zostaną zawieszone, jeśli rząd w Ankarze zgodnie z zapowiedzią zmieni konstytucję. Poparcie posłów zdobyła natomiast pierwsza w historii umowa między UE i Kubą. Porozumienie zawiera zapis, który umożliwia zawieszenie umowy w przypadku łamania praw człowieka przez Kubę.
 
Parlament chce ograniczyć zjawisko dumpingu. W tym celu posłowie przyjęli cła antydumpingowe, które mają chronić skuteczniej chronić przemysł i miejsca pracy przed nieuczciwymi praktykami handlowymi państw spoza Wspólnoty.
 
Nowym postanowieniem przyjętym przez Parlament jest prawny obowiązek ujawnienia informacji o podatkach płaconych w każdym państwie przez międzynarodowe firmy. Dostępne staną się informacje m.in. o obrocie, zyskach, zapłaconych podatkach i przyznanych ulgach podatkowych.
Posłowie zgodzili się na powołanie komisji specjalnej, która zajmie się problemem terroryzmu. W jej skład wejdzie 30 posłów, którzy ocenią rozmiar zagrożenia terroryzmem w Europie. Mandat komisji wynosi 12 miesięcy.
 

powrót do góry

20.03.2018

POSEŁ PIS BOLESŁAW PIECHA GOŚCIEM W PROGRAMIE „ROZMOWA DNIA” RADIA PIEKARY

„Wizerunek Polski w Europie nadszarpnięty jest silną polityką polskiego rządu, nastawioną na niezależność i budowanie pozycji. Europie to się nie podoba” – mówił Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha, który był gościem we wczorajszym programie „Rozmowa Dnia” Radia Piekary.
16.03.2018

KONFERENCJA „NIEPODLEGLOŚĆ CYFROWA. POLSKA MYŚL TECHNOLOGICZNA…”

2 marca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja pod tytułem „Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu”. Głos zabrał między innymi Premier Mateusz Morawiecki: „Trzeba wierzyć w sukces, człowieka i naszą Ojczyznę. Silne państwo, wielka Polska powstanie wtedy, gdy będziemy w stanie wypracować więcej oszczędności inwestycji i innowacyjności” – powiedział.
14.03.2018

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA WICEPRZEWODNICZĄCYM EUROPARLAMENTARNEJ KOMISJI ŚLEDCZEJ DS. PESTYCYDÓW

W poniedziałek, 12 marca, Parlament Europejski dokonał wyboru kierownictwa komisji śledczej ds. unijnej procedury wydawania zezwoleń na dopuszczenie pestycydów do obrotu. Wiceprzewodniczącym komisji został europoseł PiS Bolesław Piecha.