Aktualności

13.07.2017

LIPCOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Walka z chorobami zakaźnymi, pomoc finansowa dla uchodźców, negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE oraz pierwsza w historii umowa UE-Kuba – to tylko nieliczne spośród wielu ważnych tematów poruszonych podczas lipcowych obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
 
PE planuje wprowadzić nowe sposoby walki z chorobami zakaźnymi, stanowiącymi dla Europy jedno z najbardziej poważnych, transgranicznych zagrożeń. Europosłowie zaproponowali m.in. wprowadzenie darmowych testów na HIV, które mogłyby przyśpieszyć diagnozę i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
 
Podczas lipcowych obrad posłowie powrócili także do tematu kryzysu migracyjnego. PE wezwał państwa członkowskie, aby 6,4 mld euro nadwyżki z budżetu z 2016 r. przeznaczyły na pomoc dla uchodźców.
 
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami poczynionymi w Strasburgu negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE zostaną zawieszone, jeśli rząd w Ankarze zgodnie z zapowiedzią zmieni konstytucję. Poparcie posłów zdobyła natomiast pierwsza w historii umowa między UE i Kubą. Porozumienie zawiera zapis, który umożliwia zawieszenie umowy w przypadku łamania praw człowieka przez Kubę.
 
Parlament chce ograniczyć zjawisko dumpingu. W tym celu posłowie przyjęli cła antydumpingowe, które mają chronić skuteczniej chronić przemysł i miejsca pracy przed nieuczciwymi praktykami handlowymi państw spoza Wspólnoty.
 
Nowym postanowieniem przyjętym przez Parlament jest prawny obowiązek ujawnienia informacji o podatkach płaconych w każdym państwie przez międzynarodowe firmy. Dostępne staną się informacje m.in. o obrocie, zyskach, zapłaconych podatkach i przyznanych ulgach podatkowych.
Posłowie zgodzili się na powołanie komisji specjalnej, która zajmie się problemem terroryzmu. W jej skład wejdzie 30 posłów, którzy ocenią rozmiar zagrożenia terroryzmem w Europie. Mandat komisji wynosi 12 miesięcy.
 

powrót do góry

13.10.2017

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA W WYWIADZE DLA SE: ZMIANY POTRZEBUJĄ CZASU

„Reforma zdrowia i wprowadzenie zmian w szkołach to bardzo trudny do zrealizowania postulat i w pełni zdaję sobie sprawę, że nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Nie zmienia to faktu, że wprowadzane przez rząd zmiany są konieczne i niezbędne” – mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, w rozmowie z „Super Expressem” na temat reformy opieki zdrowotnej w szkole.
13.10.2017

PAŹDZIERNIKOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Podczas październikowej sesji plenarnej posłowie skrytykowali brak wystarczających postępów w negocjacjach w sprawie Brexitu. Poruszyli również temat najnowszych wydarzeń w Katalonii oraz wezwali w rezolucji do zaostrzenia środków mających na celu walkę z atakami cybernetycznymi.
07.10.2017

PREMIER BEATA SZYDŁO: IM LEPSZE SONDAŻE, TYM WIĘCEJ PRACY

„Im mamy lepsze sondaże, uważam, że powinniśmy więcej pracować. Polacy doceniają, że Rząd PiS jest konsekwentny, że nie wycofuje się z trudnych decyzji, realizuje obietnice, mimo że jesteśmy atakowani” – oświadczyła Premier Beata Szydło w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.