Aktualności

13.07.2017

LIPCOWA SESJA PLENARNA – PODSUMOWANIE

Walka z chorobami zakaźnymi, pomoc finansowa dla uchodźców, negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE oraz pierwsza w historii umowa UE-Kuba – to tylko nieliczne spośród wielu ważnych tematów poruszonych podczas lipcowych obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
 
PE planuje wprowadzić nowe sposoby walki z chorobami zakaźnymi, stanowiącymi dla Europy jedno z najbardziej poważnych, transgranicznych zagrożeń. Europosłowie zaproponowali m.in. wprowadzenie darmowych testów na HIV, które mogłyby przyśpieszyć diagnozę i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
 
Podczas lipcowych obrad posłowie powrócili także do tematu kryzysu migracyjnego. PE wezwał państwa członkowskie, aby 6,4 mld euro nadwyżki z budżetu z 2016 r. przeznaczyły na pomoc dla uchodźców.
 
Zgodnie z najnowszymi ustaleniami poczynionymi w Strasburgu negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE zostaną zawieszone, jeśli rząd w Ankarze zgodnie z zapowiedzią zmieni konstytucję. Poparcie posłów zdobyła natomiast pierwsza w historii umowa między UE i Kubą. Porozumienie zawiera zapis, który umożliwia zawieszenie umowy w przypadku łamania praw człowieka przez Kubę.
 
Parlament chce ograniczyć zjawisko dumpingu. W tym celu posłowie przyjęli cła antydumpingowe, które mają chronić skuteczniej chronić przemysł i miejsca pracy przed nieuczciwymi praktykami handlowymi państw spoza Wspólnoty.
 
Nowym postanowieniem przyjętym przez Parlament jest prawny obowiązek ujawnienia informacji o podatkach płaconych w każdym państwie przez międzynarodowe firmy. Dostępne staną się informacje m.in. o obrocie, zyskach, zapłaconych podatkach i przyznanych ulgach podatkowych.
Posłowie zgodzili się na powołanie komisji specjalnej, która zajmie się problemem terroryzmu. W jej skład wejdzie 30 posłów, którzy ocenią rozmiar zagrożenia terroryzmem w Europie. Mandat komisji wynosi 12 miesięcy.
 

powrót do góry

08.12.2017

MIKOŁAJ-GÓRNIK NA RYBNICKIM RYNKU, CZYLI ŚWIĘTA ZE ŚLĄSKIM AKCENTEM

Sesja zdjęciowa ze Świętym Mikołajem, występ Górniczej Orkiestry Dętej, konkursy ze świątecznymi nagrodami, a na koniec śląski piernik i rozgrzewająca herbata dla wszystkich – tak Rybnik z inicjatywy posła do PE Bolesława Piechy świętował tegoroczną Barbórkę i Mikołajki.
29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.
22.11.2017

KAJ MIKOŁAJ FEDRUJE, TAM BASIA RYCHTUJE – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z POSŁEM DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO BOLESŁAWEM PIECHĄ

6 grudnia na rybnickim rynku odbędzie się wydarzenie „Śląskie pod choinką. Świąteczne spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bolesławem Piechą”.