Aktualności

11.07.2017

NOWE ROZWIĄZANIA W MEDYCYNIE SZKOLNEJ

26 lipca w szkole podstawowej w Boguchwale odbyła się konferencja prasowa dotycząca pierwszych efektów prac nad systemem medycyny szkolnej. Uczestniczyli w niej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. 

„Szukamy najlepszych praktyk i wzorów do naśladowania. Stworzenie nowego modelu wymaga szerszego zaangażowania – nie tylko resortu zdrowia. Dlatego za owocną współpracę już teraz chcę podziękować Ministerstwu Edukacji Narodowej” – zaznaczył minister Radziwiłł.

W niedalekiej przyszłości Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie trzech nowych elementów systemu medycyny szkolnej: szkolnych gabinetów zdrowotnych, które będą prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną, szkolnych gabinetów dentystycznych zlokalizowanych na terenie szkół, oraz dentobusów, które będą świadczyły pomoc i wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Wiceminister Szczurek-Żelazko podkreśliła, że trzeba na nowo zdefiniować rolę oraz zadania pielęgniarki, higienistki szkolnej i lekarza dentysty opiekującego się dziećmi.

Za wypracowanie modelu edukacji zdrowotnej i jego realizację w placówkach oświatowych będzie odpowiedzialny Instytut Matki i Dziecka.
 

powrót do góry

08.12.2017

MIKOŁAJ-GÓRNIK NA RYBNICKIM RYNKU, CZYLI ŚWIĘTA ZE ŚLĄSKIM AKCENTEM

Sesja zdjęciowa ze Świętym Mikołajem, występ Górniczej Orkiestry Dętej, konkursy ze świątecznymi nagrodami, a na koniec śląski piernik i rozgrzewająca herbata dla wszystkich – tak Rybnik z inicjatywy posła do PE Bolesława Piechy świętował tegoroczną Barbórkę i Mikołajki.
29.11.2017

Bolesław Piecha w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja

W rozmowie z redaktorem programu „Z Parlamentu Europejskiego” Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha komentuje aktualne wydarzenia dotyczące Unii Europejskiej, takie jak negocjacje z Wielką Brytanią po Brexicie czy decyzja o przeniesieniu Europejskiej Agencji Leków do stolicy Holandii.
22.11.2017

KAJ MIKOŁAJ FEDRUJE, TAM BASIA RYCHTUJE – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z POSŁEM DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO BOLESŁAWEM PIECHĄ

6 grudnia na rybnickim rynku odbędzie się wydarzenie „Śląskie pod choinką. Świąteczne spotkanie z Posłem do Parlamentu Europejskiego Bolesławem Piechą”.