Aktualności

11.07.2017

NOWE ROZWIĄZANIA W MEDYCYNIE SZKOLNEJ

26 lipca w szkole podstawowej w Boguchwale odbyła się konferencja prasowa dotycząca pierwszych efektów prac nad systemem medycyny szkolnej. Uczestniczyli w niej minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. 

„Szukamy najlepszych praktyk i wzorów do naśladowania. Stworzenie nowego modelu wymaga szerszego zaangażowania – nie tylko resortu zdrowia. Dlatego za owocną współpracę już teraz chcę podziękować Ministerstwu Edukacji Narodowej” – zaznaczył minister Radziwiłł.

W niedalekiej przyszłości Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie trzech nowych elementów systemu medycyny szkolnej: szkolnych gabinetów zdrowotnych, które będą prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną, szkolnych gabinetów dentystycznych zlokalizowanych na terenie szkół, oraz dentobusów, które będą świadczyły pomoc i wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Wiceminister Szczurek-Żelazko podkreśliła, że trzeba na nowo zdefiniować rolę oraz zadania pielęgniarki, higienistki szkolnej i lekarza dentysty opiekującego się dziećmi.

Za wypracowanie modelu edukacji zdrowotnej i jego realizację w placówkach oświatowych będzie odpowiedzialny Instytut Matki i Dziecka.
 

powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.