Aktualności

03.02.2015

Apel o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

W poniedziałek, 2 lutego deputowany do Parlamentu Europejskiego – Bolesław Piecha wraz z posłami Prawa i Sprawiedliwości: Grzegorzem Janikiem, Grzegorzem Matusiakiem, Czesławem Sobierajskim i Grzegorzem Tobiszowskim wystosował do wiceprezesa Rady Ministrów i ministra gospodarki – Janusza Piechocińskiego "Apel o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej".

Dzisiaj, o godzinie 19:00 zaplanowano wznowienie negocjacji między zarządem JSW a strajkującymi już siódmą dobę związkowcami. Komitet Protestacyjno-Strajkowy, którego rzecznikiem jest Piotr Szereda, zabiega o realizację pięciu postulatów: odwołanie zarządu JSW i powołanie nowego, wycofanie decyzji odnośnie do wypowiedzenia  trzech obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych (związanych ze wzrostem stawek płac, deputatem węglowym, a także tym, zawartym przed debiutem JSW na giełdzie), zmiana planów dotyczących zwolnienia liderów związków z KWK Budryk, objęcie pracowników KWK Knurów-Szczygłowice regułami obowiązującymi pracowników innych kopalń spółki.

Według przedstawicieli związków strajk górników odbywa się na powierzchni. Demonstracje miały również miejsce na drogach, na których ruch został znacznie utrudniony (np. blokada DK 81 na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 933 w Pawłowicach). Ostatnio pracowników JSW wsparli też w ramach własnych protestów górnicy kopalń Kompanii Węglowej i Tauronu.

„Wystosowanie do wicepremiera apelu uznaliśmy za konieczność. Obecna sytuacja to poważny kryzys dla wielu mieszkańców Śląska: zarówno pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak i ich rodzin. Nie może dojść do sytuacji, w której górnicy pozostawieni zostaną sami sobie. Zaapelowaliśmy więc do Janusza Piechocińskiego i Rady Ministrów o wprowadzenie nowych rozwiązań, które przyczyniłyby się do restrukturyzacji polskiej branży górniczej” – powiedział Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią "Apelu o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej":

 


powrót do góry

16.01.2018

PROF. ŁUKASZ SZUMOWSKI NOWYM MINISTREM ZDROWIA

We wtorek, 9 stycznia, w Ministerstwie Zdrowia odbyło się uroczyste spotkanie nowo powołanego Ministra Zdrowia – prof. Łukasza Szumowskiego – z ustępującym ze stanowiska dr Konstantym Radziwiłłem. „Te dwa lata w moim życiu osobiście to były wspaniałe dwa lata. Zrobiliśmy bardzo dużo” – stwierdził Konstanty Radziwiłł.
15.01.2018

POSEŁ BOLESŁAW PIECHA W WYWIADZE DLA SE: NIE DA SIĘ ŁATAĆ ROZERWANYCH SPODNI

„Warunki pracy i płacy lekarzy powinny być priorytetem. Naprawdę chciałbym, ale nie zwiększymy z roku na rok liczby lekarzy. Nie stać nas na to, by w szybki sposób naprawić to, co psuło się przez dziesięciolecia” – stwierdził Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, w najnowszej rozmowie z „Super Expressem”.
10.01.2018

CO NOWEGO W PE? WALKA Z TERRORYZMEM I BISFENOL A

W tym tygodniu posłowie Parlamentu Europejskiego dyskutować będą m.in. na temat nowych narzędzi służących walce z terroryzmem. Obradować będą również nad zwiększeniem limitów stosowania bisfenolu A w produktach mających kontakt z żywnością oraz przygotowywać się do styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu.