Aktualności

03.02.2015

Apel o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

W poniedziałek, 2 lutego deputowany do Parlamentu Europejskiego – Bolesław Piecha wraz z posłami Prawa i Sprawiedliwości: Grzegorzem Janikiem, Grzegorzem Matusiakiem, Czesławem Sobierajskim i Grzegorzem Tobiszowskim wystosował do wiceprezesa Rady Ministrów i ministra gospodarki – Janusza Piechocińskiego "Apel o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej".

Dzisiaj, o godzinie 19:00 zaplanowano wznowienie negocjacji między zarządem JSW a strajkującymi już siódmą dobę związkowcami. Komitet Protestacyjno-Strajkowy, którego rzecznikiem jest Piotr Szereda, zabiega o realizację pięciu postulatów: odwołanie zarządu JSW i powołanie nowego, wycofanie decyzji odnośnie do wypowiedzenia  trzech obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych (związanych ze wzrostem stawek płac, deputatem węglowym, a także tym, zawartym przed debiutem JSW na giełdzie), zmiana planów dotyczących zwolnienia liderów związków z KWK Budryk, objęcie pracowników KWK Knurów-Szczygłowice regułami obowiązującymi pracowników innych kopalń spółki.

Według przedstawicieli związków strajk górników odbywa się na powierzchni. Demonstracje miały również miejsce na drogach, na których ruch został znacznie utrudniony (np. blokada DK 81 na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 933 w Pawłowicach). Ostatnio pracowników JSW wsparli też w ramach własnych protestów górnicy kopalń Kompanii Węglowej i Tauronu.

„Wystosowanie do wicepremiera apelu uznaliśmy za konieczność. Obecna sytuacja to poważny kryzys dla wielu mieszkańców Śląska: zarówno pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak i ich rodzin. Nie może dojść do sytuacji, w której górnicy pozostawieni zostaną sami sobie. Zaapelowaliśmy więc do Janusza Piechocińskiego i Rady Ministrów o wprowadzenie nowych rozwiązań, które przyczyniłyby się do restrukturyzacji polskiej branży górniczej” – powiedział Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią "Apelu o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej":

 


powrót do góry

23.04.2018

DENTOBUSY – I CO JESZCZE? USTAWA O OPIECE ZDROWOTNEJ NAD UCZNIAMI

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad przygotowaniem ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Już wkrótce polskie szkoły będą mogły liczyć na zdecydowanie lepsze warunki organizacyjne do realizacji opieki zdrowotnej. Jakie jeszcze zmiany, oprócz zapowiadanych od dawna dentobusów, wprowadzi polski resort zdrowia?
23.04.2018

PE: „ZBYT WIELU RODZICÓW UCHYLA SIĘ OD SZCZEPIEŃ, A WIELE CHORÓB ZAKAŹNYCH POWRACA NA NOWO”

Trzykrotnie więcej przypadków zachorowań na odrę w skali roku – alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia pokazują konsekwencje coraz powszechniejszej praktyki uchylania się od obowiązku szczepień. Zaniepokojeni sytuacją europosłowie wzywają m.in. do walki z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w sieci.
18.04.2018

SZPITAL MIEJSKI W ZABRZU OTRZYMA DOFINANSOWANIE: POWSTANIE ODDZIAŁ RATUNKOWY I LĄDOWISKO DLA ŚMIGŁOWCÓW

Dzięki blisko 8,5 mln złotych z funduszy europejskich pacjenci Szpitala Miejskiego w Zabrzu otrzymają dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego.