Aktualności

03.02.2015

Apel o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

W poniedziałek, 2 lutego deputowany do Parlamentu Europejskiego – Bolesław Piecha wraz z posłami Prawa i Sprawiedliwości: Grzegorzem Janikiem, Grzegorzem Matusiakiem, Czesławem Sobierajskim i Grzegorzem Tobiszowskim wystosował do wiceprezesa Rady Ministrów i ministra gospodarki – Janusza Piechocińskiego "Apel o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej".

Dzisiaj, o godzinie 19:00 zaplanowano wznowienie negocjacji między zarządem JSW a strajkującymi już siódmą dobę związkowcami. Komitet Protestacyjno-Strajkowy, którego rzecznikiem jest Piotr Szereda, zabiega o realizację pięciu postulatów: odwołanie zarządu JSW i powołanie nowego, wycofanie decyzji odnośnie do wypowiedzenia  trzech obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych (związanych ze wzrostem stawek płac, deputatem węglowym, a także tym, zawartym przed debiutem JSW na giełdzie), zmiana planów dotyczących zwolnienia liderów związków z KWK Budryk, objęcie pracowników KWK Knurów-Szczygłowice regułami obowiązującymi pracowników innych kopalń spółki.

Według przedstawicieli związków strajk górników odbywa się na powierzchni. Demonstracje miały również miejsce na drogach, na których ruch został znacznie utrudniony (np. blokada DK 81 na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 933 w Pawłowicach). Ostatnio pracowników JSW wsparli też w ramach własnych protestów górnicy kopalń Kompanii Węglowej i Tauronu.

„Wystosowanie do wicepremiera apelu uznaliśmy za konieczność. Obecna sytuacja to poważny kryzys dla wielu mieszkańców Śląska: zarówno pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak i ich rodzin. Nie może dojść do sytuacji, w której górnicy pozostawieni zostaną sami sobie. Zaapelowaliśmy więc do Janusza Piechocińskiego i Rady Ministrów o wprowadzenie nowych rozwiązań, które przyczyniłyby się do restrukturyzacji polskiej branży górniczej” – powiedział Poseł do Parlamentu Europejskiego Bolesław Piecha.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią "Apelu o rozwiązanie sporu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej":

 


powrót do góry

12.07.2018

Mateusz Morawiecki: Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego

– Czechy i Polska mają ze sobą coraz więcej wspólnego. Jesteśmy zgodni m.in. w takich kwestiach jak fundusze unijne i migracja – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem.
12.07.2018

Do lekarza bez kolejki. Ułatwienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Od lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością z leczenia w szpitalach, poradniach specjalistycznych, a także z usług farmaceutycznych w aptekach. W placówkach, które mają umowy z NFZ bez limitu dostępna jest także rehabilitacja.
11.07.2018

Wymiana poglądów z Beate Hartinger-Klein

We wtorek, 10 lipca odbyło się posiedzenie Komisji ENVI (Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności). Jednym z jego głównych punktów była wymiana poglądów z udziałem Beate Hartinger-Klein, austriacką minister pracy, spraw społecznych, zdrowia i ochrony konsumentów. Pytania zadawał między innymi europoseł Bolesław Piecha.